„Zhakuj Podlaskie 4.0” – Osiągnięcia studentów WIZ

18-12-2020

Studenci WIZ z entuzjazmem podjęli wyzwanie rzucone przez organizatorów hackatonu „Zhakuj Podlaskie 4.0„. Do współzawodnictwa przystąpiło aż sześć zespołów z naszego Wydziału. Do finału zakwalifikowały się trzy zespoły, a jeden zdobył wyróżnienie.

W kategorii tematycznej Technologie przemysłu 4.0 w rolnictwie drugie miejsce (i nagrodę w wysokości 4000 zł) zdobył zespół PB 4.0 w składzie Adrian Białobrodzki, Paulina Olszyńska , Gabriela Smiszczułka, Martyna Wilczewska (członkowie Koła Naukowego Industry 4.0, opiekun: dr inż. Łukasz Dragun) i Paulina Niewińska (Formacja SKN Organizacji i Zarządzania, opiekun: dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB). Zespół zaprezentował koncepcję Agri 4.0 – giełdę wynajmu maszyn rolniczych.

W tej samej kategorii, trzecie miejsce (i zaproszenie do Skybox na mecz Jagiellonii Białystok na Stadionie Miejskim w Białymstoku) również przypadło naszym studentom – zespołowi Magnaci z PB (Agnieszka Pruszyńska, Julia Dąbrowska, Michał Śnietka – członkowie Studenckiego Koła Naukowego Logistyki „LogiSQUAD”, opiekunki: dr Marta Jarocka i dr Urszula Ryciuk). Studenci opracowali koncepcję inteligentnego systemu zarządzania plantacją opartą na technologii Internetu Rzeczy, rolnictwie precyzyjnym oraz automatyzacji. W zamyśle autorów, rozwiązanie umożliwiało automatyzację czynności takich jak nawadnianie, nawożenie, opryskiwanie.

W kategorii tematycznej Marketing i promocja Przemysłu 4.0 trzecie miejsce zajął zespół studentów pierwszego roku kierunku zarządzanie i inżynieria usług (Patryk Piotrowski, Krzysztof Poskrobko, Karol Truszkowski, David Węgrzynowski, mentor: dr Łukasz Nazarko, konsultant naukowy: dr hab. Ewa Glińska, prof. PB). Zespół ZiI Usługi zaprezentował wykorzystanie prospektywnego podejścia do budowania marki regionu. Opracowana koncepcja promocji województwa zakładała uwzględnienie nadchodzących zmian klimatycznych, a także wykorzystanie atutów, które tylko pozornie są słabymi stronami. Członkowie zespołu zostaną w nagrodę podjęci kolacją w Hotelu Branicki przez wicemarszałka województwa podlaskiego Stanisława Derehajło oraz Wojciecha Strzałkowskiego, konsula honorowego Republiki Chorwacji i prezesa Podlaskiego Klubu Biznesu.

Ponadto, wyróżnienie w kategorii tematycznej Infrastruktura i przestrzeń dla przemysłu przyszłości otrzymał zespół LogiSQUAD w składzie Ewa Kotuk, Ewa Borawska, Sylwia Jurguć, Daniel Górski (z koła naukowego o tej samej nazwie). Jury doceniło ich projekt pt. „Koncepcja i projekt przestrzeni infrastrukturalnej dla Hubu Innowacji Cyfrowych Dolina Rolnicza 4.0”. Polegał on na zagospodarowaniu przestrzeni w pobliżu miejscowości Folwarki Tylwickie na potrzeby trzech funkcji: biznes, nauka, HoReCa.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zespołom podjęcia wyzwania, motywacji do ciężkiej zespołowej pracy, kreatywności i niebanalnych pomysłów na rozwój naszego regionu!