Konferencja końcowa międzynarodowego projektu Futures

07-06-2023
Logo projektu Futures

Chcesz zaprojektować swoją przyszłość? Jesteś doradcą zawodowym i chciałbyś poznać nowoczesne narzędzia antycypowania przyszłości? Interesuje Cię rozwój osobisty i zawodowy?

Jeśli chociaż na jedno z pytań odpowiedziałeś twierdząco, to zapraszamy do  uczestnictwa w konferencji końcowej międzynarodowego projektu Futures –  Future laboratories for professional and personal development realizowanego na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.

W ramach wydarzenia planujemy prelekcje dotyczące prezentacji głównych rezultatów projektu, ale również warsztaty na temat narzędzi antycypowania rozwoju osobistego oraz zawodowego dedykowane licealistom, studentom oraz młodym pracownikom nauki. Warsztaty zostaną poprowadzone przez doświadczonych nauczycieli akademickich, pracowników nauki, doradców zawodowych oraz  trenerów rozwoju osobistego.

Projekt FUTURES otrzymał dofinansowanie w ramach programu Erasmus+ (Partnerstwa strategiczne dla szkolnictwa wyższego, KA203). Tworzą go zespoły z: Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej (lider), Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu, Middlesex University (Wielka Brytania), Hanze University Groningen (Holandia), Valuedo (Włochy) oraz Foundation for Research and Technology Hellas (Grecja).

Celem projektu było opracowanie nowoczesnych narzędzi, które pozwolą młodym pracownikom nauki, studentom oraz licealistom racjonalizować wybory ścieżek edukacyjnych oraz lepiej zaplanować swoją przyszłość zawodową.

Konferencja odbędzie się 22 czerwca 2023 r. na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Szczegółowy program konferencji znajduje się pod Program – Final Conference – Futures Project (PDF, 788 KB). Językiem konferencji jest język angielski.

Rejestracja na konferencję odbywa się za pomocą formularza rejestracyjnego. Liczba miejsc ograniczona!

Zaprojektuj swoją pasję! Pomyśl o opcjach swojej przyszłości zawodowej! Serdecznie zapraszamy!

Would you like to project your future? Are you a career counselor and would like to learn about modern tools for anticipating the future? Are you interested in personal and professional development?

If you replied „yes” to at least one of the questions, we invite you to participate in the final conference of the international project Futures – Future laboratories for professional and personal development implemented at the Faculty of Management Engineering of Bialystok University of Technology.

As part of the event, we are planning lectures on the presentation of the main results of the project, but also workshops on tools for anticipating personal and professional development dedicated to high school learners, students and young academics. The workshops will be conducted by experienced academics, academics, career counselors and personal development trainers.

The FUTURES project has received funding under the Erasmus+ programme (Strategic Partnerships for Higher Education, KA203). The project is set up by teams from: Faculty of Engineering Management of Bialystok University of Technology (leader), Lukasiewicz Research Network – Institute of Exploitation Technology in Radom, Middlesex University (UK), Hanze University Groningen (Netherlands), Valuedo (Italy) and Foundation for Research and Technology Hellas (Greece).

The aim of the project was to develop modern tools that will allow high school learners,  students and  early stage researchers to rationalize their choices of educational paths and better plan their professional future.

The conference will be held on 22th of June 2023 at the Faculty of Engineering Management of Bialystok University of Technology. The detailed program of the conference can be found at the following Program – Final Conference – Futures Project. The language of the conference is English.

Fee free to fill the registration form. The number of places is limited!

Design your passion! Think about the options for your professional future! You are welcome to attend!