30-09-2022

W dniach 14-16 września 2022 roku w Akademii Supraskiej w Supraślu odbyły się VIII Warsztaty naukowe dla doktorantów i habilitantów w obszarze inżynierii produkcji (w dyscyplinach inżynierii mechanicznej i nauk o zarządzaniu i jakości).

Głównym organizatorem warsztatów był Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej wraz z Komitetem Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk oraz International Society for Manufacturing, Service and Management Engineering (ISMSME). Do współorganizacji Warsztatów zaproszony był także Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej.

Przewodniczącym komitetu naukowego Warsztatów był prof. n. techn. i n. ekon. dr hab. inż. Joanicjusz Nazarko, a komitetu organizacyjnego dr hab. inż. Ewa Chodakowska, prof. PB. Wystąpienie wprowadzające dotyczące specyfiki i aktualnego stanu obszaru badawczego inżynierii produkcji w Polsce na tle innych dyscyplin naukowych przedstawiła Dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania, dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB.

Celem Warsztatów było wsparcie merytoryczne i metodyczne osób przygotowujących rozprawy doktorskie oraz wnioski o nadanie stopnia doktora habilitowanego. Warsztaty skupiły grono dwudziestu wybitnych naukowców z obszaru inżynierii produkcji z dwunastu polskich uczelni, którzy wysłuchali ośmiu prezentacji związanych z przygotowywanymi rozprawami doktorskimi oraz dwóch wiążących się z planowanymi wystąpieniami o przeprowadzenie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego. Referujący mogli wysłuchać wielu życzliwych uwag i wskazówek dotyczących realizacji zamierzonych przedsięwzięć badawczych.

Istotnym wydarzeniem w programie warsztatów była publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Justyny Winkowskiej, przygotowanej pod kierunkiem prof. Joanicjusza Nazarko oraz promotor pomocniczej dr Danuty Szpilko. Posiedzeniu Komisji doktorskiej przewodniczyła Dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania, dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB.

Warsztatom towarzyszyło posiedzenie Komitetu Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk, któremu przewodniczył prof. dr hab. inż. Józef Kuczmaszewski z Politechniki Lubelskiej. W posiedzeniu Komitetu udział wzięła JM Rektor Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Program merytoryczny Warsztatów wzbogacony był przez ciekawe wydarzenia kulturalne: spektakl „Ballady i romanse” w Teatrze Wierszalin, koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu chóru „Accolada” z Rygi, zwiedzanie cerkwi Zwiastowania NMP oraz Muzeum Ikon.

W podsumowaniu Warsztatów biorący udział w dyskusji podkreślali interdyscyplinarny charakter obszaru badawczego inżynierii produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu jego spójności tematycznej.
W zgodnej opinii uczestników Warsztaty były ze wszech miar udanym przedsięwzięciem, pozwoliły na udoskonalenie planów badawczych i warsztatu badawczego młodych naukowców, a także na poszerzenie współpracy naukowej między badaczami z różnych ośrodków akademickich.