Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Justyny Winkowskiej

26-09-2022
Justyna Winkowska

15 września 2022 roku odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Justyny Winkowskiej pt. Foresight w kreowaniu inteligentnych miast.

Promotorem w przewodzie doktorskim był prof. n. techn. i n. ekon. dr hab. inż. Joanicjusz Nazarko, a promotorem pomocniczym dr Danuta Szpilko.

Recenzentami rozprawy doktorskiej byli: prof. dr hab. Waldemar Budner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, dr hab. inż. Aleksander Orłowski, prof. PG z Politechniki Gdańskiej oraz dr hab. inż. Magdalena Wyrwicka, prof. PP z Politechniki Poznańskiej.

Posiedzeniu Komisji Doktorskiej przewodniczyła Dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB.

W rozprawie podjęto problematykę wykorzystania badań foresightu miejskiego do integracji wszystkich wymiarów koncepcji smart city (smart economy, smart mobility, smart environment, smart people, smart living, smart governance) w procesie kreowania rozwoju inteligentnego miasta przy zaangażowaniu kluczowych grup interesariuszy. Przeprowadzone w rozprawie studia i badania pozwoliły na: (i) opisanie bieżącego stanu wiedzy na temat koncepcji smart city; (ii) identyfikację i określenie ważkości interesariuszy w kreowaniu rozwoju inteligentnego miasta i jego poszczególnych wymiarów; (iii) określenie założeń i zakresu badań foresightowych w procesie konstytuowania smart city; (iv) opracowanie autorskiej koncepcji metodyki kreowania rozwoju inteligentnego miasta; (v) operacjonalizację metodyki oraz (vi) opracowanie koncepcji bazowej marszruty rozwoju smart city. Podsumowaniem wyników prezentowanych w dysertacji jest ekspercka ewaluacja opracowanej metodyki.

Jak podkreślili Recenzenci pracy, wypełnia ona istniejącą lukę w literaturze polskiej. Podjęte przez Autorkę badania są nowatorskie i istotne zarówno teoriopoznawczo dla nauk o zarządzaniu i jakości, jak i utylitarnie dla podmiotów publicznych oraz przedsiębiorstw dostarczających nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej odbyła się podczas VIII Warsztatów naukowych dla doktorantów i habilitantów w obszarze inżynierii produkcji (w dyscyplinach inżynierii mechanicznej i nauk o zarządzaniu i jakości) w Akademii Supraskiej w Supraślu. W posiedzeniu Komisji Doktorskiej wzięło udział liczne grono uczestników Warsztatów z wielu uczelni polskich.

Komisja Doktorska, po wysłuchaniu wystąpienia Doktorantki, opinii Recenzentów, pytań skierowanych do Doktorantki oraz jej odpowiedzi w trakcie dyskusji, jednomyślnie postanowiła, w głosowaniu tajnym, przyjąć publiczną obronę rozprawy doktorskiej oraz zarekomendować Radzie Dyscypliny Nauk o Zarządzaniu i Jakości wystąpienie do Senatu Politechniki Białostockiej o nadanie mgr inż. Justynie Winkowskiej stopnia doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości.