Before goes to PISA!

29-11-2019

Dobiegają końca prace realizowane w ramach projektu beFORE. W dniach 25-26 listopada 2019 dr Alicja Gudanowska, dr Anna Kononiuk oraz dr Andrzej Magruk uczestniczyli w ostatnim spotkaniu projektowym, które odbyło się w na Uniwersytecie w Pizie oraz w siedzibie przedsiębiorstwa Erre Quadro (Włochy).

Pierwszy dzień spotkania był poświęcony ewaluacji projektu oraz pracom związanym z upowszechnianiem wyników. W drugim dniu odbyła się konferencja podsumowująca prace zrealizowane w projekcie

Szczegółowe podsumowanie prac projektowych zostało dokonane przez dr Annę Sacio-Szymańską – koordynatora projektu (Sieć Badawcza-Łukasiewicz, Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu).  W trakcie konferencji zrealizowano również dwa warsztaty badawcze: jeden z zakresu metod scenariuszowych w badaniach foresightowych, drugi z zakresu możliwości wykorzystania analizy patentowej w badaniach nad przyszłością. Dr Anna Kononiuk reprezentowała Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej oraz konsorcjum projektu beFORE w panelu dyskusyjnym z zakresu możliwości adaptacji koncepcji futures literacy do praktyki akademickiej i biznesowej. W skład panelu weszli eksperci badań foresightowych, decydenci polityczni, przedsiębiorcy, przedstawiciele europejskich sieci foresightowych, przedstawiciele Millenium Project oraz studenci. Zwieńczeniem konferencji było spotkanie Europejskiej Sieci Foresightowej (Foresight Europe Network), do której należy Wydział Inżynierii Zarządzania. W trakcie spotkania dyskutowano o strategii rozwoju sieci oraz pomysłach na nowe projekty badawcze.

Wymiernym rezultatem prac projektowych jest  platforma e-learningowa (przetestowana w krajach partnerskich projektu) z zakresu foresightu i futures literacy  dedykowana przedsiębiorcom, nauczycielom akademickim oraz studentom. Dostęp do platformy znajduje się pod adresem:  http://futureoriented.eu. Zachęcamy do testowania!

Faktyczne zakończenie prac w projekcie zostało przewidziane na 28 lutego 2020 r. Do tego czasu partnerzy projektu przygotują raport końcowy oraz  wszystkie dokumenty finansowe niezbędne do rozliczenia projektu.

W skład zespołu PB projektu beFORE weszły następujące osoby: prof. Joanicjusz Nazarko, prof. Joanna Ejdys, prof. Katarzyna Halicka, prof. Ewa Glińska, dr Alicja Gudanowska, dr Andrzej Magruk, dr Urszula Kobylińska, dr Łukasz Nazarko, mgr Tomasz Trochimczuk, mgr Tomasz Charkiewicz, mgr Tomasz Szydło, mgr Bogumiła Rutkowska oraz dr Anna Kononiuk.

Partnerzy projektu:

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji (Polska) – lider

Politechnika Białostocka (Polska)

4CF (Polska)

University of Pisa (Włochy)

Mondragon University (Hiszpania)

Freie University (Niemcy)

Valuedo (Włochy)

Erre Quadro (Włochy)

Prospektiker (Hiszpania)

Aveniture (Niemcy)

„Składam podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji projektu, zarówno ze strony merytorycznej, technicznej  jak i administracyjnej. Dziękuję za wsparcie, zaangażowanie oraz twórcze dyskusje, które wpłynęły na obecny kształt platformy e-learningowej”.

Anna Kononiuk

Kierownik naukowy projektu beFORE ze strony Politechniki Białostockiej