Platforma e-learningowa z zakresu badań foresightowych – rezultaty projektu beFORE

23-04-2019

Dnia 16 kwietnia 2019 r. na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, w ramach projektu beFORE, odbyło się badanie pilotażowe dotyczące e-learningowego kursu na temat foresightu połączone z dniem rozpowszechniania rezultatów projektu (National Dissemination Event). Spotkanie było moderowane przez dr Annę Kononiuk, dr Alicję Gudanowską oraz dr Andrzeja Magruka.
W badaniu wzięło udział 48 osób. Miało ono na celu przetestowanie platformy e-learningowej, zarówno od strony merytorycznej jak i technicznej. W pilotażu wzięli udział studenci kierunków logistyka oraz zarządzanie i inżynieria produkcji.

Wypracowana przez partnerów projektu beFOERE oferta e-learningu z zakresu studiów nad przyszłością składa się z czterech modułów (Module 1: Your first Date with the Futures; Module 2: Background and Context;  Module 3: Methodology and Terminology; Module 4: Application and Implementation). Treści zawarte w modułach odnoszą się do: podstawowych pojęć związanych z foresightem, metod i technik badawczych, komunikacji rezultatów badań foresightowych oraz możliwości aplikacyjnych.

Studenci uczestniczący w pilotażu mieli możliwość zapoznania się z zawartością kursu, przetestowania jego zawartości oraz wypełnienia ankiety ewaluacyjnej. Ponadto, każdy ze studentów mógł uzyskać certyfikat uczestnictwa.

Podobne badania pilotażowe będą przeprowadzane w krajach partnerskich projektu, tj. w Niemczech w Hiszpanii oraz we Włoszech. Uzyskane komentarze i sugestie uczestników pilotażu pozwolą na dalsze doskonalenie platformy e-learningowej oraz jej zawartości.