Cel praktyk
- Integracja ogólnej wiedzy teoretycznej z obszaru nauk technicznych i społecznych zdobytej w toku studiów z praktyką poprzez poznanie wybranych aspektów zarządzania i inżynierii usług w organizacji działającej w warunkach rynkowych.
- Zdobycie praktycznej umiejętności rozwiązywania problemów wynikających z charakteru działalności organizacji i jej otoczenia.
- Nawiązanie kontaktów zawodowych, doskonalenie umiejętności i kompetencji społecznych.
- Stworzenie możliwości gromadzenia materiałów oraz wiedzy i doświadczenia niezbędnego do napisania pracy dyplomowej.
Wymiar praktyk
Praktyki na kierunku Zarządzanie i inżynieria usług realizowane są minimum 6 miesięcy (720h).
Przed rozpoczęciem praktyk należy:
- Dostarczyć podpisaną przez przedsiębiorstwo/organizację przyjmującą na praktyki umowę (3 egzemplarze) oraz Załącznik nr 1: Zatwierdzenie miejsca i planu praktyk studenckich.
- Okazać ubezpieczenie NNW na czas trwania praktyk w przypadku odbywania praktyk w czasie trwania roku akademickiego. W okresie wakacji student ubezpieczany jest przez uczelnię pod warunkiem wpisania się na listę w terminie wskazanym przez opiekuna praktyk.
Praca zawodowa studenta może zostać zaliczona jako praktyki studenckie przez dziekana, jeżeli wykonuje on pracę zgodną z kierunkiem studiów. W takim wypadku należy przygotować:
Zasady realizacji praktyk studenckich na kierunku Zarządzanie i inżynieria usług
Przed rozpoczęciem praktyki student powinien zapoznać się z regulaminem praktyk, celami praktyk, zakładanymi efektami kształcenia i metodami ich weryfikacji, dokumentami niezbędnymi do zaliczenia praktyk.
Zakres praktyk powinien być zgodny z realizowanym planem studiów na kierunku Zarządzanie i inżynieria usług oraz stwarzać możliwość gromadzenia materiałów oraz wiedzy i doświadczenia niezbędnych do napisania pracy dyplomowej. Pożądane jest, aby efektem praktyk było portfolio, projekt np. nowej usługi, itp.
Przed rozpoczęciem praktyk należy:
- Uzyskać zatwierdzenie miejsca i programu praktyk studenckich od opiekuna praktyk na uczelni na podstawie opracowanego indywidualnego programu praktyk.
- Dostarczyć podpisaną przez przedsiębiorstwo/organizację przyjmującą na praktyki umowę (3 egzemplarze).
- Okazać ubezpieczenie NNW na czas trwania praktyk (tylko w przypadku realizacji praktyk w czasie trwania zajęć dydaktycznych).
Indywidualny program praktyk powinien obejmować zagadnienia pozwalające na osiągnięcie założonych efektów kształcenia. Program praktyk powinien umożliwić m.in.:
- zapoznanie się z przepisami i wymaganiami BHP ogólnymi i specjalistycznymi obowiązującymi w danej organizacji/przedsiębiorstwie;
- poznanie struktury organizacyjnej, zakresu i formy działania organizacji/przedsiębiorstwa;
- poznanie mikro i makro-otoczenia danej organizacji;
- włączenie się w proces funkcjonowania przedsiębiorstwa/organizacji;
- zdobycie praktycznej znajomości zagadnień związanych z wybranym kierunkiem;
- zastosowanie zdobytej w trakcie studiów wiedzy teoretycznej w praktyce (np. umiejętności analizy i oceny zaimplementowanych rozwiązań, sugerowania usprawnień, syntezy informacji z różnych źródeł, formułowania wniosków itp.);
- wykazanie się odpowiedzialnością, samodzielnością, umiejętnością zorganizowania pracy;
- doskonalenie kompetencji interpersonalnych, nawiązanie kontaktów zawodowych.
Dokumenty niezbędne przed odbyciem praktyk studenci zobowiązani są przekazać opiekunowi praktyk co najmniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem praktyki.
Po zakończeniu praktyk należy:
Dostarczyć następujące dokumenty:
- dziennik praktyk uzupełniany odnośnie każdego dnia odbywania praktyk,
- zaświadczenie o zrealizowanych praktykach,
- raport końcowy opiekuna praktyk w organizacji/przedsiębiorstwie,
- raport końcowy studenta.
Warunkiem zaliczenia jest zrealizowanie wymaganej liczby godzin praktyk w zatwierdzonym miejscu praktyk, wywiązanie się z zadań sformułowanych w programie praktyk oraz osiągnięcie założonych efektów kształcenia. Dostarczenie prawidłowo wypełnionych i potwierdzonych dokumentów. Zaliczenia praktyki dokonuje opiekun praktyk na uczelni.
Praca zawodowa studenta może zostać zaliczona jako praktyki studenckie przez dziekana, jeżeli wykonuje on pracę zgodną z kierunkiem studiów. W takim wypadku należy przygotować:
- podanie do dziekana o zaliczenie pracy zawodowej jako praktykę, do którego należy załączyć ksero umowy o pracę;
- szczegółowy zakres obowiązków zawodowych, jeżeli nie jest wyszczególniony w umowie (na formularzu indywidualnego programu praktyk);
- dziennik praktyk wskazujący na zakres realizowanych zadań i czynności w trakcie pracy zawodowej;
- zaświadczenie o realizowanej pracy zawodowej.
Pliki do pobrania
REGULAMIN_PRAKTYK_STUDENCKICH_I_stopień_profil-praktyczny
dziennik_praktyk
indywidualny_program_praktyk
Raport_koncowy-studenta-ZiIU
Umowa-o-praktyki
zaswiadczenie
Raport_koncowy-opiekuna_z_przedsiebiorstwa-ZiIU
Klauzula do umowy
karta praktyk
Wniosek o uznanie pracy zawodowej