Wydział Inżynierii Zarządzania

Studenckie Koło Naukowe OBIEŻYŚWIAT

Podstawowe informacje

Opiekun: dr inż. Romuald Ziółkowski
r.ziolkowski [at] pb.edu.pl

Studenckie Koło Naukowe „OBIEŻYŚWIAT” na Wydziale Inżynierii Zarządzania skupia swoją działalność na szeroko rozumianej integracji studenckiej, połączonej ze zdobywaniem nowych doświadczeń związanych z działalnością turystyczną, podnoszeniem kwalifikacji i umiejętności powiązanych z przyszłą pracą w branży.

 Cele SKN OŚ

  • organizowanie spotkań, szkoleń, prelekcji, wycieczek, imprez turystycznych, obozów i wypraw o charakterze naukowym
  • nawiązywanie kontaktu i współpraca z przedstawicielami branży turystycznej i okołoturystycznej
  • upowszechnienie nowo zdobytej wiedzy poprzez pisanie artykułów i publikacji popularno-naukowych
  • nawiązywanie współpracy z tematycznie zbliżonymi kołami naukowymi innych uczelni w kraju i za granicą
  • propagowanie szeroko rozumianej aktywności turystycznej wśród studentów, pracowników Uczelni oraz innych zainteresowanych osób

Zarząd Koła

Przewodnicząca – Kamila Głowacka

Wiceprzewodnicząca – Natalia Modzelewska

Sekretarz – Aleksandra Kowalczuk

Kontakt

obiezyswiatskn [at] gmail.com

profil na Facebooku

Działalność

X Międzynarodowy Kongres EKOFORUM w Supraślu

13, 14 i 15 czerwca 2024r., studentki i studenci ze SKN OBIEŻYŚWIAT mieli przyjemność pomagać przy organizacji X Międzynarodowego Kongresu EKOFORUM w Supraślu. Podczas wydarzenia zostały przeprowadzone panele eksperckie, dyskusje, warsztaty, debaty oraz w ostatnim dniu piknik Świętego Jana Nepomucena – patrona gospodarki wodnej i IV Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych. Głównym celem kongresu było sformułowanie konkretnych propozycji dla nowej strategii rozwoju Polski Wschodniej, a także rozwoju ekoenergetyki. W Domu Ludowym w Supraślu zgromadzili się przedstawiciele rządu, biznesu, samorządów oraz eksperci. Coroczne EKOFORUM to największe wydarzenie branżowe w północno-wschodniej Polsce.

Wizyta uczniów z Zespłu Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce

W dniu 11.06.2024r., SKN OBIEŻYŚWIAT miało przyjemność gościć uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce. Podczas wizyty dwie członkinie koła opowiedziały o jego działalności oraz o studiach na kierunku Turystyka i rekreacja. Była to doskonała okazja, aby podzielić się doświadczeniami, pasjami i zachęcić młodsze pokolenie do rozwijania swoich zainteresowań w dziedzinie turystyki i rekreacji.

Wizyta uczniów klas pierwszych z Zespołu Szkół z Juchnowca Kościelnego

Dnia 06.06.2024r. nasze koło miało przyjemność gościć na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej uczniów trzech klas pierwszych z Zespołu Szkół z Juchnowca Kościelnego wraz z wychowawczyniami. Młode talenty uczestniczyły w fascynującym wykładzie o bezpieczeństwie w podróży oraz w trzech ekscytujących warsztatach. Na początek dzieci wysłuchały wykładu o bezpieczeństwie w podróży, poprowadzonego przez eksperta, dr inż. Romualda Ziółkowskiego. Potem przeniosły się do świata robotyki pod okiem dr inż. Łukasza Budzyńskiego, gdzie miały okazję samodzielnie programować roboty! Kolejnym przystankiem była wyprawa po największych atrakcjach turystycznych Polski (realizowana przez studentów SKN OŚ) – prawdziwa podróż bez wychodzenia z uczelni! A na koniec dzieci odwiedziły Bibliotekę Wydziału Inżynierii Zarządzania, gdzie pod okiem pani Anety Bieńkowskiej i pani Joanny Putko mogły stworzyć własne okładki książek z ulubionymi postaciami z bajek, filmów i książek. Dodatkowo, mogły zeskanować swoje prace, a także zobaczyć, jak działają komputery dla osób z niepełnosprawnościami oraz powiększające urządzenia do czytania.

Warsztaty fotograficzne „Leśne Opowieści”

W dniach 24 i 25.05.2024r. członkowie i sympatycy Studenckiego Koła Naukowego OBIEŻYŚWIAT mieli okazję wziąć udział w niezapomnianych warsztatach fotograficznych „Leśne Opowieści”. Na początku uczestnicy zapoznali się z profesjonalnym sprzętem fotograficznym i techniką robienia zdjęć. Z podpowiedziami doświadczonego fotografa pana Kamila Rogowskiego, odkrywali tajniki fotografii przyrodniczej, a Puszcza Knyszyńska stała się dla nich fascynującym plenerem, w którym wykorzystując sprzęt fotograficzny praktycznie sprawdzali zdobytą wiedzę.

HoReCa w pigułce

W dniu 23.05. 2024r. odbyło się wydarzenie „HoReCa w pigułce”, którego organizatorkami były członkinie SKN OBIEŻYŚWIAT. Wydarzenie odbyło się w Hotelu Traugutta3 w Białymstoku dla studentów trzeciego roku z kierunku studiów Turystyka i rekreacja. Podczas wydarzenia odbyły się prelekcje z osobami pracującymi na co dzień w hotelu i opowiedziały w skrócie na czym polega ich praca i na co warto zwrócić uwagę w aspekcie marketingu oraz tworzenia dobrych relacji z klientami.

Wizyta dzieci z przedszkola

14 maja 2024 nasze koło miało przyjemność gościć małych odkrywców z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Białymstoku na Wydziale Inżynierii Zarządzania na Politechnice Białostockiej. Dr inż. Romuald Ziółkowski opowiedział o bezpieczeństwie w podróży, dzieląc się swoimi przygodami, a następnie mali studenci udali się na zajęcia z robotyki i turystyki podczas których, razem ze studentami z naszego Koła, odkrywali największe atrakcje turystyczne w Polsce. Dzieci miały okazję zgadywać nazwy zabytków z obrazków oraz układać kolorowe puzzle.

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

W maju 2024 r. członkinie koła SKN OBIEŻYŚWIAT rozpoczęły praktyki w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pod okiem profesjonalistów studentki zdobywały ogromną wiedzę dotyczącą historii medycyny, ale również zabytkowego Pałacu Branickich. Podczas pierwszych dni praktyk nasze członkinie obserwowały przewodników oraz poznawały atrakcje zlokalizowane w muzeum. Kolejnym krokiem było samodzielne oprowadzanie grup turystycznych.

Warsztaty dla uczniów z drugiej klasy szkoły podstawowej

W poniedziałek (29.04.2024r.) na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej gościliśmy uczniów z drugiej klasy szkoły podstawowej z Białegostoku. W czasie pobytu dzieci mogły poczuć się jak studenci uczestnicząc w wykładzie opiekuna koła Pana dr inż. Romualda Ziółkowskiego na temat bezpieczeństwa podczas podróży. Następnie młodzi studenci udali się na ćwiczenia związane z robotami oraz turystyką.

Studenci naszego Koła przeprowadzili warsztaty turystyczne na temat największych atrakcji turystycznych znajdujących się w Polsce m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Toruniu, Białymstoku i we Wrocławiu, poprzez różne zabawy. Zadaniem dzieci było odgadnięcie nazw zabytków po zdjęciach, opisanie rzeczy turystycznych nie używając jej nazwy oraz ułożenie kolorowych puzzli. Dodatkowo udaliśmy się na wirtualną wycieczkę turystyczną po Białymstoku.

II Wielka Konferencja Kół Naukowych Politechniki Białostockiej

W piątek (26.04.2024r.) koło uczestniczyło w II Wielkiej Konferencji Kół Naukowych Politechniki Białostockiej w Centrum Nowoczesnego Kształcenia. Podczas wydarzenia członkini koła Aleksandra Kowalczuk wygłosiła referat pt. ,,Komercjalizacja produktów turystycznych”. W swoim wystąpieniu Aleksandra opowiedziała czym jest komercjalizacja oraz wspomniała o naszych jednodniowych ofertach turystycznych przygotowanych dla turystów tzw. ofertówkach.

VIII Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców pt. ,,Turystyka i sport”

25.04.2024r. (czwartek) SKN OBIEŻYŚWIAT wzięło udział w VIII Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców pt. ,,Turystyka i sport”. Celem wydarzenia było ukazanie wybranych zagadnień z obszaru turystyki i sportu. Koło reprezentowała Aleksandra Kowalczuk z referatem pod tytułem ,,Turystyka na rolkach”.

Promocja Studenckiego Koła Naukowego OBIEŻYŚWIAT oraz kierunku Turystyka i rekreacja wśród uczniów szkół ponadpodstawowych

W kwietniu rozpoczęliśmy promocję naszego kierunku w szkołach średnich. Klaudia Zawadzka i Julia Chraboł odwiedziły Zespół Szkół Rolniczych w Białymstoku, gdzie z entuzjazmem przedstawiły działania koła, jego cele i wartości, a także liczne korzyści wynikające ze studiowania na Politechnice Białostockiej. Podczas spotkania opowiedziały również wiele ciekawostek o studiach i wyjazdach, które są integralną częścią tego kierunku. Z kolei Natalia Modzelewska, Kinga Sokołowska, Weronika Nowik i Weronika Krawczyk odwiedziły Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży.

Spotkanie dotyczące współpracy z Akademią Supraską

18 kwietnia 2024 r., wspólnie z Kołem Naukowym Marketing 5.0, zaprezentowaliśmy wyniki naszej pracy realizowanej dla Akademii Supraskiej. W spotkaniu wzięli udział ks. Jarosław Jóźwik i prof. Aleksander Naumow, a także Dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB, Kierownik Katedry Marketingu i Turystyki dr hab. Ewa Glińska, prof. PB, dr Ewelina Tomaszewska oraz dr inż. Romuald Ziółkowski. Współpraca rozpoczęła się w grudniu zeszłego roku. Właśnie wtedy zaczęto pracować nad katalogowaniem księgozbioru biblioteki Akademii Supraskiej. Wspólnymi siłami udało się skatalogować prawie 3200 tytułów. Praca nie skończyła się w tym miejscu. W ramach naszej działalności opracowaliśmy dziewięć ofertówek, czyli jednodniowych propozycji na tematyczne spędzenie czasu w Supraślu.

Spotkanie z Dominiką Sepiół

W dniu 21.03.2024 odbyło się spotkanie z Panią Dominiką Sepiół, absolwentką Politechniki Białostockiej na kierunku Turystyka i rekreacja, która przyjechała specjalnie z Krakowa, aby podzielić się swoim doświadczeniem z Workation. Jest to nowy trend polegający na wykonywaniu pracy zawodowej zdalnie z dowolnego miejsca na świecie. Można było również dowiedzieć się więcej na temat wyjazdów z programu Erasmus+. Pani Dominika napisała również książkę „Workation – jak łączyć pracę z podróżowaniem”, która już jest dostępna w bibliotece Wydziału Inżynierii Zarządzania.

 

Spotkanie w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Dnia 18.03.2024 członkowie koła uczestniczyli w spotkaniu w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Białymstoku. Celem wizyty było omówienie szczegółów rozpoczętej współpracy, jak i praktyk, które studenci będą odbywać w muzeum. Zdobyta wiedza, a także nowe kompetencje i umiejętności, zostaną wykorzystane w przyszłości w pracy w branży turystycznej, szczególnie w roli przewodnika. Do naszych zadań będzie należała pomoc pracownikom przy organizacji zwiedzania, a z czasem również oprowadzanie grup turystycznych po atrakcjach zlokalizowanych w Muzeum.

 

Spotkanie z Mikołajem Rey’em, uczestnikiem programu MasterChef

W dniach 8-9.03.2024 Koło miało zaszczyt wziąć udział w wydarzeniu „Zdrowe Podlasie” w Hotelu Traugutta3 Białystok. W trakcie spotkania odbyły się: prelekcje dotyczących zdrowia, porady na temat zdrowej diety i rozmowy o wiosennych stylizacjach. Gościem specjalnym wydarzenia był Mikołaj Rey, pasjonat gotowania, uczestnik programu MasterChef. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Województwo Podlaskie, a partnerem merytorycznym było Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku.

Fot. Klaudia i Julia z SKN OŚ na spotkaniu z Mikołajem Rey’em

 

Spotkanie z doświadczonym fotografem Tomaszem Poskrobko

W piątek 8.03.2024 odbyło się spotkanie z panem Tomaszem Poskrobko, utalentowanym fotografem i współautorem albumu ,,Magia Podlasia”. W spotkaniu uczestniczyli studenci z pierwszego roku Turystyki i rekreacji oraz członkowie naszego koła. W ramach warsztatów uczestnicy mieli przyjemność dowiedzieć się jak robić zdjęcia i na czym się skupić, aby jak najlepiej uchwycić dany moment. Poruszane były najważniejsze czynniki dotyczące fotografii turystycznej takie jak: kiedy najlepiej robić zdjęcia, jaka pora roku i dnia jest najlepsza lub co fotografować, kiedy jest najlepsze światło i jak ono wpływa na efekt końcowy.

Fot. Warsztaty fotograficzne z Tomaszem Poskrobko

 

Kontynuujemy współpracę z Biebrzańskim Parkiem Narodowym

W dniu 6.03.2024 członkowie naszego koła, wraz z Kołem Naukowym Przestrzeń Zieleni z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, udali się do siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego w Twierdzy Osowiec. Celem wizyty było nawiązanie współpracy i wymienienie się propozycjami modernizacji ścieżki edukacyjnej ,,Las w zasięgu ręki”. Głównym zadaniem będzie uczynić ścieżkę mobilną, aby każda osoba mogła z niej skorzystać.

Fot. Wizyta terenowa w Biebrzańskim Parku Narodowym

 

SKN OBIEŻYŚWIAT współpracuje z Forum Kobiet Podlasia

Dnia 05.03.2024 studenckie koło naukowe miało przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu zorganizowanym przez Forum Kobiet Podlasia | 100-lecia Kobiet, Era Nowych Kobiet Podlaskie, Kobiety w Centrum – Podlaskie, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm, Fundacja Fratino. Wydarzenie o nazwie „Rozkwitnij na wiosnę” miało miejsce w Operze i Filharmonii Białostockiej, gdzie członkowie spotkali wiele inspirujących działaczek z województwa Podlaskiego.

Fot. Członkowie SKN OBIEŻYŚWIAT zaangażowani w wydarzenie “Rozkwitnij na wiosnę”

 

Udział w warsztatach Game It Away

W dniach 26-28 lutego dwie członkinie koła wzięły udział  w testowaniu nowego programu szkoleniowego Game it Away. Warsztaty skupiały się głównie  na przedstawieniu świata przedsiębiorczości i tworzenia gier, lecz również można było dowiedzieć się jak technologię można wykorzystać w procesie edukacji. Na koniec uczestnicy uzyskali certyfikaty ukończenia warsztatów w ramach międzynarodowego projektu Game it Away.

Fot. Warsztaty GameItAway

 

Wyjazd szkoleniowo – integracyjny do Hołny Mejera

W dniach 23-25 lutego członkowie koła wraz z opiekunem dr. inż. Romualdem Ziółkowskim wyjechali na wyjazd szkoleniowo-integracyjny do Ośrodka Wypoczynkowego Politechniki Białostockiej w Hołnach Mejera. Wyjazd obejmował zwiedzanie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, w tym: Cisowa Góra, punkt widokowy „Na Ozie” w Smolnikach oraz obejrzenie Trójstyku granic Polski, Litwy i Rosji. W trakcie wyjazdu odwiedzono również unikatowe mosty w Stańczykach. Wieczory były spędzane przy grach integracyjnych i ognisku.

Fot. Członkowie SKN OBIEŻYŚWIAT na szczycie Cisowej Góry

 

Wizyta w muzeum i nawiązanie współpracy

W dniu 21.12.2023r. członkowie SKN OBIEŻYŚWIAT wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim wybrali się do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Celem spotkania było zwiedzanie pomieszczeń medycznych, podziemi Pałacu Branickich oraz nawiązanie przyszłej współpracy związanej z oprowadzaniem grup turystycznych po muzeum w ramach praktyki zawodowej dla studentek i studentów koła oraz osób studiujących na kierunku turystyka i rekreacja.

 

Szkolenie kół naukowych WIZ

Dnia 15.12.2023r. studentki Kamila Głowacka, Julia Chraboł i Natalia Modzelewska wzięły udział w szkoleniu kół naukowych z Wydziału Inżynierii Zarządzania w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Warsztaty dotyczyły budowania zespołu, negocjacji i komunikacji interpersonalnej. Szkolenie poprowadził Pan Tomasz Stypułkowski – prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej.

 

Wywiad w Radiu Akadera

Dnia 14.12.2023r. Sandra Nikołajuk i Julia Chraboł wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim wzięli udział w wywiadzie przeprowadzonym przez dziennikarza z Radia Akadera w audycji ,,Dobry kierunek”. Rozmowa dotyczyła aspektów studiowania na kierunku turystyka i rekreacja, zmian w programie kształcenia, realizacji praktyk studenckich oraz perspektyw zatrudnienia po zakończonych studiach.

 

Współpraca z Akademią Supraską

W dniach 11-13.12.2023r. studentki i studenci ze Studenckiego Koła Naukowego OBIEŻYŚWIAT wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim zorganizowali wyjazd naukowy do ośrodka szkoleniowego i oświatowego Akademia Supraska w Supraślu we współpracy z Kołem Naukowym Marketing 5.0 wraz z opiekunem koła dr Eweliną Julitą Tomaszewską. Tematyką poruszaną na wyjeździe było wykorzystywanie księgozbiorów Akademii Supraskiej do rozwijania produktów turystycznych i podnoszenia atrakcyjności pobytów turystycznych.  Koła naukowe zajęły się: analizą możliwości modernizacji oprogramowania do katalogowania zbiorów bibliotecznych Akademii Supraskiej, katalogowaniem zbiorów bibliotecznych, analizą i oceną możliwości organizacji wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami w Akademii oraz opracowania ofertówek dla turystów przebywających w Domu Pielgrzyma.

 

Spotkanie z branżą turystyczną

Dnia 04.12.2023r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego OBIEŻYŚWIAT zorganizowali otwarte spotkanie pt. ,,Zawód stewardesy i stewarda linii lotniczych” na Wydziale Inżynierii Zarządzania. Celem spotkania było przybliżenie uczestnikom jak wygląda praca w branży lotniczej oraz zostały przedstawiano  zasady rekrutacji i wymagania przyszłym kandydatom. Spotkanie poprowadził Pan Radosław Szafranowicz-Małozięć – prezes Kadry Turystyki, instruktor kursów na stewardesę i stewarda, oraz doświadczony steward linii lotniczych.

 

Zaangażowanie w spotkanie onkologów

W dniach 30.11-02.12.2023r. Natalia Andronik, Natalia Modzelewska, Kinga Sokołowska, Weronika Nowik i Weronika Krawczyk zaangażowały się w pomoc przy organizacji wydarzenia Białostockiego Centrum Onkologii w Hotelu Traugutta3. Celem wydarzenia było spotkanie lekarzy, ośrodków diagnostyki i leczenia nowotworów raka piersi.   

 

SKN OBIEŻYŚWIAT na targach turystycznych

W dniu 24.11.2023r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego OBIEŻYŚWIAT (SKN OŚ) wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim wzięli udział w 29 edycji Międzynarodowych Targach Turystycznych w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Celem było zapoznanie się z najnowszymi trendami konsumenckimi na rynku turystycznym, nawiązanie współprac i reprezentowanie SKN OŚ, Politechniki Białostockiej oraz kierunku studiów turystyka i rekreacja wśród firm z Polski i zagranicy działających w obszarach turystycznych i okołoturystycznych oraz wśród szkół średnich.

 

III Konferencja Kół Naukowych Via Carpatia

Dnia 16.11.2023r. studentki i studenci ze Studenckiego Koła Naukowego OBIEŻYŚWIAT reprezentowali koło oraz Wydział Inżynierii Zarządzania, podczas III Konferencji Kół Naukowych Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na Politechnice Białostockiej w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Celem było przedstawienie działalności koła za pomocą stoiska wystawienniczego, nawiązywanie przyszłych współprac ze studentami i opiekunami kół naukowych z Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Lubelskiej oraz wymiana doświadczenia naukowego.

 

Zaangażowanie w II Forum Kobiet Podlasia

W dniu 20.10.2023r. Kamila Głowacka, Agnieszka Babilewicz, Natalia Andronik, Natalia Tomaszewska, Natalia Gryniewicz, Natalia Modzelewska, Kinga Sokołowska, Weronika Nowik, Weronika Krawczyk i Kamila Roman studentki SKN OBIEŻYŚWIAT wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim zaangażowali się w organizacje drugiej edycji Forum Kobiet Podlasia  pod hasłem ,, Co ludzie powiedzą ?” w Hotelu Traugutta3. Celem wydarzenia była integracja środowisk kobiecych z różnych branż zawodowych. Przy organizacji eventu została nawiązana współpraca z Kołem Naukowym Marketing 5.0.

 

30-lecie Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej

W dniach 21-22.06.2023r. członkowie SKN OBIEŻYŚWIAT zaangażowani byli w pomoc obchodów 30-lecia Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Studenci dbali o rejestrację gości i udzielanie wszelkich informacji związanych z wydarzeniem. W drugim dniu obchodów, zwanym dniem studenckim członkowie mieli okazję uczestniczyć w licznych panelach, warsztatach i debatach, które poszerzyły horyzonty i dały świeże spojrzenie na znane już tematy.

 

Konferencja Kół Naukowych

W dniach 31.05-02.06.2023r. członkowie SKN OBIEŻYŚWIAT- Emilia Nowosada, Aleksandra Kowalczuk i Przemysław Wyrobek wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim wzięli udział w Drugiej Konferencji Kół Naukowych w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego organizowanej przez Politechnikę Rzeszowską. W trakcie wydarzenia studenci przybliżyli uczestnikom historię koła oraz dotychczasowe osiągnięcia i zrealizowane działania. Po zakończonej konferencji członkowie mieli okazję zapoznać się z innymi kołami naukowymi funkcjonującymi na uczelniach Politechnicznej Sieci Via Carpatia oraz zwiedzić urokliwe miasto Rzeszów.

 

„Mamę każdy ma!”

W dniu 31.05.2023r. studenci SKN OŚ wzięli aktywny udział w przygotowaniu wydarzenia „Mamę każdy ma!”, które organizowało Forum Kobiet Podlasia w składzie Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej – Podlaskie Centrum, Era Nowych Kobiet Podlaskie, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm, Stowarzyszenie 100-Lecie Kobiet, we współpracy z Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku. Studenci uczestniczyli w koordynowaniu i prowadzeniu wydarzenia pod kierunkiem m.in. Pani Anny Narel – dyrektor zarządzający Hotel Traugutta 3.
Był to dzień pełen zadań związanych z planowaniem, aranżacją sali i otoczenia. Wydarzenie miało charakter prozdrowotny i odbyło się w tematyce zwiększania świadomości o chorobach nowotworowych oraz pielęgnacji i zacieśniania relacji rodzinnych. Podczas wydarzenia odbyły się panele tematyczne i liczne debaty na temat budowania zdrowych relacji. Spotkanie pomogło nam lepiej poznać w praktyce zasady planowania i doskonalić umiejętności przygotowywania wydarzania.

 

Konferencja „Nowe trendy w turystyce i rekreacji”

W dniu 17.04.2023r. członkinie SKN OBIEŻYŚWIAT- Emilia Nowosada, Aleksandra Kowalczuk, Kamila Głowacka, Natalia Andronik i Agnieszka Babilewicz wzięły udział w VII Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców pt. „Nowe trendy w turystyce i rekreacji” organizowanej przez Podhalańską Państwową Uczelnie Zawodową w Nowym Targu, Zakład Turystyki i Rekreacji w Instytucie Nauk Humanistycznych i Turystyki, Podhalańskie Koło Naukowe Turystyki oraz Centrum Badań Naukowych i Wydawnictw.

Konferencja miała charakter wystąpień online podczas której, m.in. wygłoszone zostało 5 referatów autorstwa:

  • Kamila Głowacka „Zarządzanie eventami na przykładzie działalności Hotelu Traugutta3”
  • Natalia Andronik „Wykorzystywanie mediów społecznościowych w przedsiębiorstwach turystycznych na przykładzie Hotelu Traugutta3”
  • Agnieszka Babilewicz „Przeciwdziałanie zagrożeniom overtourismu”
  • Emilia Nowosada „Znaczenie szlaków turystycznych w rozwoju turystyki miejskiej”
  • Aleksandra Kowalczuk „Turystyka koncertowa jako rozwijający się produkt turystyczny”

Ogólnopolskie Akademickie Mistrzostwa Menadżerskie

W terminie 13.04-21.05.2023r. członkinie SKN OBIEŻYŚWIAT- Sandra Nikołajuk, Julia Chraboł i Klaudia Zawadzka wzięły udział w ogólnopolskim konkursie biznesowym Akademickie Mistrzostwa Menedżerskie organizowanym przez Revas- Branżowe Symulacje Biznesowe. Studentki wystartowały w konkursie z biurem podróży „Travel Vista”, które należycie prowadziły przez 7 rund. Pomimo szczerych chęci i umiejętności nie udało się przejść do finałowego etapu, który odbył się w Krakowie. Udział w konkursie pozwolił na poszerzenie umiejętności dotyczących zarządzania, planowania oraz prowadzenia przedsiębiorstwa.

Targi „Młody Białystok”

W dniach 24-26 marca 2023 r. członkowie SKN OŚ- Sandra Nikołajuk, Emilia Nowosada, Hubert Tryniszewski, Jakub Meclik, Julia Chraboł, Klaudia Zawadzka, Karolina Gąsiewska, Kamila Głowacka, Natalia Andronik, Aleksandra Kowalczuk, Adrian Bagiński i Beata Orłowska uczestniczyli w targach dziecięco młodzieżowych „Młody Białystok”, które odbywały się na stadionie miejskim przy ulicy Słonecznej. Wydarzenie ukazywało potencjał Białegostoku w dziedzinie ofert kierowanych do młodego pokolenia mieszkańców Białegostoku. Na przygotowanym przez studentów stanowisku promowane było Studenckie Koło Naukowe OBIEŻYŚWIAT oraz Wydział Inżynierii Zarządzania. Podczas wydarzenia toczyły się rozmowy zachęcające do studiowania, podróżowania oraz zgłębiania ciekawości świata. Odwiedzający stoisko byli zaciekawieni tymi tematami oraz zadawali pytania, na które studenci chętnie odpowiadali.

„Rozkwitnij na wiosnę”

W dniach 16-17 marca 2023 roku studenci SKN OŚ wzięli aktywny udział w przygotowaniu wydarzenia „Rozkwitnij na wiosnę” które organizowało Forum Kobiet Podlasia w składzie Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej – Podlaskie Centrum, Era Nowych Kobiet Podlaskie, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm, Stowarzyszenie 100-Lecie Kobiet, we współpracy z Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku.

Pierwszy dzień (16 marca) to realizacja wielu zadań związanych z aranżacją sali. W dniu kolejnym (17 marca) członkowie Studenckiego Koła Naukowego OBIEŻYŚWIAT uczestniczyli w koordynowaniu i prowadzeniu wydarzenia, a to wszystko pod kierunkiem m.in. Pani Anny Narel – dyrektor zarządzający Hotelem Traugutta 3.

Wydarzenie miało charakter prozdrowotny i odbyło się w tematyce zwiększania świadomości o chorobach nowotworowych. Podczas wydarzenia odbyły się panele tematyczne oraz nieodpłatne badania. Wieczór zakończył się w akompaniamencie kobiecego koncertu. Spotkanie pomogło nam poznać w praktyce zasady planowania i przygotowywania wydarzania.


Dzień otwarty na PB

W dniu 22 marca 2023r. uczestniczyliśmy w Dniu Otwartym Politechniki Białostockiej. Podczas wydarzenia, na które przygotowaliśmy stanowisko zlokalizowane w hali Berlina na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, zachęcaliśmy gości do podjęcia studiów na naszym Wydziale. Przygotowaliśmy prezentację multimedialną oraz quiz z zakresu geografii turystycznej Polski, promowaliśmy kierunek studiów Turystyka i Rekreacja oraz działalność naszego koła. Odpowiadaliśmy także na pytania, które padały ze strony potencjalnych kandydatów.


„Niebieski Mikrofon” w Radiu Białystok

W dniu 19 lutego 2023r. studenci z SKN OŚ – Kamila Głowacka, Emilia Nowosada, Beata Orłowska i Natalia Andronik ¬– pomagali w przygotowaniu wydarzenia „Niebieski mikrofon” w Radiu Białystok. Jest to wydarzenie, które ma na celu wypromowanie twórców z woj. podlaskiego i szerzenie kultury muzycznej. Jest to nagroda przyznawana przez Polskie Radio od 1992 roku, w kategoriach takich jak: debiut roku, album roku, piosenka, wykonawca roku. O laureatach decyduje kapituła konkursowa, która składa się z ekspertów z różnych dziedzin związanych z muzyką. Uczestniczyliśmy w przygotowaniach do wydarzenia poprzez poznanie zaplecza technicznego radia oraz uczestnictwo w próbie generalnej. Wydarzenie pomogło nam poznać zasady jego organizowania w praktyce.

W dniach 13 i 20 grudnia 2022 r. odbyło się szkolenie w ramach kursu wychowawcy wypoczynku zorganizowane przez studentów ze SKN OBIEŻYŚWIAT we współpracy z biurem podróży EUREKA. Celem było zapoznanie uczestników z zasadami organizacji kolonii dla dzieci i młodzieży, prowadzeniem różnego rodzaju zajęć oraz przedstawianie obowiązków wychowawcy. Kurs obejmował egzamin, który upoważnia uczestników do wykonywania zawodu opiekuna, wychowawcy na koloniach, obozach czy zimowiskach. Pozytywny wynik egzaminu uzyskali wszyscy studenci SKN OBIEŻYŚWIAT, którzy wzięli udział w kursie.


Zimowa zbiórka na rzecz domu dziecka w Ukrainie

9-16 grudnia 2022 r. studenci ze SKN OBIEŻYŚWIAT wraz z innymi kołami naukowymi działającymi na Wydziale Inżynierii Zarządzania wzięli udział w zimowej zbiórce na rzecz domu dziecka w Ukrainie. Celem przedświątecznej akcji charytatywnej było zebranie produktów żywnościowych, odzieży oraz innych niezbędnych rzeczy. Akcja została zorganizowana we współpracy z białostocką fundacją Chefs for Kids.
W dniu 8 grudnia 2022r. studenci ze SKN OBIEŻYŚWIAT wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim zorganizowali warsztaty przyrodniczo-turystyczne ,,Co ciekawego jest w województwie podlaskim?” na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas pierwszej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleosinie wraz z opiekunami. Celem zajęć było zapoznanie z atrakcjami przyrodniczymi parków narodowych na terenie województwa podlaskiego oraz ukazanie walorów turystycznych w Białymstoku za pomocą puzzli, kolorowanek i zgadywanek.


VIII edycja Konferencji Naukowej ,,Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych”

Dnia 30 listopada 2022 r. członkowie SKN OBIEŻYŚWIAT wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim wzięli udział w VIII edycji Konferencji Naukowej ,,Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” na terenie Politechniki Białostockiej. Organizatorami przedsięwzięcia byli Instytut Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej oraz Instytut Kronenberga – Fundacja Przyszłości Obszarów Chronionych. Tegorocznej konferencji towarzyszyło hasło ,,Środowisko naturalne i dziedzictwo kulturowe jako obszar decyzji i działań”.


TT Warsaw – Międzynarodowe Targi Turystyczne

24 listopada 2022 r. studenci ze SKN OBIEŻYŚWIAT udali się na TT Warsaw – Międzynarodowe Targi Turystyczne zorganizowane w Ptak Warsaw Expo pod Warszawą w Nadarzynie. Celem było zapoznanie się z najnowszymi trendami na rynku turystycznym, nawiązanie współprac i reprezentowanie koła oraz Politechniki Białostockiej wśród firm z Polski i zagranicy działających w obszarach turystycznych i okołoturystycznych.


17 listopada 2022 r. studentki Natalia Andronik, Agnieszka Babilewicz i Kamila Głowacka ze SKN OBIEŻYŚWIAT wraz z dr. inż. Romualdem Ziółkowskim uczestniczyli w „Debacie o Białostockiej Turystyce”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku. Celem debaty było stworzenie przestrzeni do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczenia pomiędzy przedsiębiorcami związanymi z białostocką obsługą ruch turystycznego oraz samorządem i społecznością akademicką.


11-13 listopada 2022 r. studenci ze Studenckiego Koła Naukowego OBIEŻYŚWIAT wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim udali się na wyjazd naukowo-dydaktyczny do Ośrodka Wypoczynkowego Politechniki Białostockiej „Dwór Mejera” w Hołnach Mejera. Głównym celem wyjazdu było przeprowadzenie analizy atrakcyjności Hołn Mejera w sezonie wiosenno-letnim oraz jesienno-zimowym, analizy i oceny możliwości organizacji wydarzeń oraz przygotowanie dokumentacji fotograficznej do jednodniowych programów wycieczek tzw. „ofertówek”.


5 listopada 2022 r. Natalia Andronik, Kamila Głowacka, Karolina Gąsiewska, Emilia Nowosada i Sandra Nikołajuk ze Studenckiego Koła Naukowego OBIEŻYŚWIAT pomagały przy organizacji targów ślubnych „I said yes” w restauracji Lipcowy Ogród w Białymstoku. Celem wydarzenia było nawiązanie kontaktu z wystawcami oraz ekspertami z branży ślubnej. Spotkanie było kierowane do przyszłych par małżeńskich.


Dnia 26 października 2022 r. Natalia Andronik, Agnieszka Babilewicz, Kamila Głowacka, Natalia Gryniewicz, Natalia Tomaszewska, Wiktoria Zyzało i Adrian Bagiński ze SKN OBIEŻYŚWIAT wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim przeprowadzili zajęcia pt. ,,Atrakcje turystyczne Białegostoku” dla sześciolatków z Przedszkola Samorządowego nr 75 ,,Konwaliowy Zakątek” w Białymstoku. Celem warsztatów było zapoznanie dzieci z zabytkami ze stolicy województwa podlaskiego poprzez układanie kolorowych puzzli, rysowaniem ich oraz udali się na wirtualną wycieczkę turystyczną.


W dniach 20 – 22 października 2022 r. Kamila Głowacka, Agnieszka Babilewicz, Natalia Andronik, Natalia Gryniewicz, Natalia Tomaszewska, Wiktoria Zyzało, Przemysław Wyrobek, Adrian Bagiński i Bartosz Renkiewicz członkowie SKN OBIEŻYŚWIAT wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim pomagali przy organizacji pierwszej edycji Forum Kobiet Podlasia w Hotelu Traugutta 3. Wydarzenie zostało zainicjowane przez organizacje: Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet, Era Nowych Kobiet Podlaskie, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu, Sukces Pisany Szminką – Sukces to Ja, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Podlaskie Centrum. Celem eventu była integracja środowisk kobiecych w obszarze gospodarczym, społecznym, publicznym i politycznym.
Więcej informacji na stronie internetowej


Dnia 13 października 2022 r. studenci ze Studenckiego Koła Naukowego OBIEŻYŚWIAT: Kamila Głowacka, Agnieszka Babilewicz, Natalia Andronik, Wiktoria Zyzało i Przemysław Wyrobek reprezentowali SKN OŚ działające na Wydziale Inżynierii Zarządzania wśród studentów z wymiany studenckiej w ramach wydarzenia Erasmus Days, którego organizatorem było Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej. Celem wydarzenia było upowszechnienie rezultatów z projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+.


Spotkanie „Kultura a Natura” odbyło się 10 czerwca 2022 r. na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, którego organizatorem był członek SKN OBIEŻYŚWIAT – Bartosz Szolc. Na spotkaniu poruszył tematykę związaną z ekologią, ochroną przyrody oraz przybliżył uczestnikom postać Jana Gwalberta Pawlikowskiego.


W dniu 31 maja 2022 r. odbyła się majowa prelekcja z cyklu Rozmowy o turystyce pt. ,,Turystyka w Biebrzańskim Parku Narodowym”. Koordynatorami wydarzenia byli członkowie SKN OBIEŻYŚWIAT: Kamila Głowacka, Natalia Tomaszewska, Wiktoria Zyzało, Natalia Gryniewicz, Bartosz Szolc, Adrian Bagiński i Przemysław Wyrobek, a gościem specjalnym był Pan Grzegorz Wroceński – starszy specjalista ds. udostępniania Biebrzańskiego Parku Narodowego, przewodnik. Głównym tematem spotkania było poruszenie zagadnień z zakresu zasad udostępniania parku turystom, ochrony obszarów cennych przyrodniczo oraz funkcjonalności rezerwatu.


26 maja 2022 r. Studenckie Koło Naukowe OBIEŻYŚWIAT wraz z dr. inż. Romualdem Ziółkowskim zorganizowali szkolenie studentom z II roku Turystyki i Rekreacji z zakresu planowania oraz organizacji eventów w Hotelu Traugutta 3 w Białymstoku. Spotkanie poprowadziła Pani Anna Narel – Dyrektor Zarządzający hotelu. Głównym celem szkolenia było skupienie uwagi na elementy wchodzące w dobrze zorganizowane wydarzenie takie jak: program, kosztorys, patronat oraz  spotkania towarzyszące.

Więcej informacji na stronie internetowej


Dnia 24 maja 2022 r. Adrian Bagiński wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim udali się na konferencję „Perły w koronie podlaskiej przyrody” do siedziby Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie. Sympozjum dotyczyło szans i rozwiązań problemów parków narodowych i krajobrazowych, przed którymi obecnie stają. Dyrektorzy parków narodowych w województwie podlaskim przypomnieli uczestnikom o funkcjonowaniu rezerwatów, zasadach udostępniania turystom tych obszarów oraz poruszyli temat badań naukowych w nich przeprowadzanych.


W dniach 12-14 maja 2022 r. w ramach współpracy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, Kamila Głowacka, Natalia Tomaszewska, Adrian Bagiński i Przemysław Wyrobek członkowie SKN OBIEŻYŚWIAT wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim udali się na warsztaty terenowe do siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie pod okiem Pana Grzegorza Wroceńskiego rozpoznali teren badawczy. Głównym celem wyjazdu było zwrócenie uwagi na dostosowanie produktów turystycznych do potrzeb osób ze szczególnymi wymaganiami, w tym osób z niepełnosprawnościami. Studenci skupili się na audycie trzech ścieżek dydaktycznych położonych w sąsiedztwie siedziby BbPN: „Las w zasięgu ręki”, “Góra Skobla” oraz “Kładka”. Swoją aktywność naukową planują realizować we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym mała ARCHITEKTURA z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Więcej informacji


W dniu 28 kwietnia 2022 r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego OBIEŻYŚWIAT – Kamila Głowacka, Natalia Tomaszewska, Natalia Gryniewicz, Przemysław Wyrobek i Adrian Bagiński wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim zorganizowali czwartą prelekcję z cyklu „Rozmowy o Turystyce”. Spotkanie poprowadził gość specjalny Pani Anna Narel – Dyrektor Zarządzający Hotelem Traugutta 3 oraz Dyrektor Hotelu Podlasie. Podczas prelekcji poruszyliśmy temat zarządzania hotelem, a także funkcjonowania obiektu noclegowego w czasach pandemicznych.

Więcej informacji


Dnia 7 kwietnia 2022 r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego OBIEŻYŚWIAT wraz z opiekunem dr. inż. Romualdem Ziółkowskim spotkali się z członkami Studenckiego Koła Naukowego mała ARCHITEKTURA wraz z opiekunem dr. inż. arch. Magdaleną Sulimą. Rozmowa dotyczyła nawiązania przyszłej współpracy w ramach połączenia dwóch kół naukowych z różnych wydziałów Politechniki Białostockiej. Naszą pracę oprzemy na dostosowaniu i polepszeniu warunków infrastruktury turystycznej na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Dwór Mejera oraz dostosowaniu ofert turystycznych, sali edukacyjnej, ścieżki ,,Las w zasięgu ręki ” i przeprowadzeniu audytu siedziby w Biebrzańskim Parku Narodowym dla osób z niepełnosprawnościami.


W dniu 29 marca 2022 r. członkowie SKN OBIEŻYŚWIAT Kamila Głowacka i Natalia Gryniewicz uczestniczyły w zbiórce wyprawki szkolnej dla dzieci z Ukrainy w ramach współpracy z innymi kołami naukowymi funkcjonującymi na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Udało nam się skompletować 35 plecaków, w których znalazły się artykuły szkolne i plastyczne. Rzeczy zostały przekazane 05.04.2022r. do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie nastąpiło oficjalne przekazanie wyprawek na ręce Wojewody Podlaskiego pana Bohdana Paszkowskiego oraz Wicewojewody Podlaskiego pana Tomasza Madrasa.


W dniu 24 marca 2022 r. członkowie SKN OŚ – Natalia Gryniewicz, Wiktoria Zyzało, Natalia Tomaszewska, Bartosz Szolc, Adrian Bagiński i Przemysław Wyrobek uczestniczyli w reprezentacji Wydziału Inżynierii Zarządzania i Studenckiego Koła Naukowego OBIEŻYŚWIAT na Dniu Otwartym Politechniki Białostockiej, podczas której zachęcali do studiowania na Politechnice Białostockiej w tym na Wydziale Inżynierii Zarządzania promując w szczególności kierunek studiów Turystyka i Rekreacja, poprzez prezentację multimedialną oraz quiz dotyczący ciekawych miejsc w Polsce, a także udzielali odpowiedzi na pytania zadawane przez uczestników wydarzenia.


W dniu 23 marca 2022 r. członkowie SKN OBIEŻYŚWIAT – Kamila Głowacka, Natalia Tomaszewska wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez dr hab. inż. Katarzynę Halicką– Dziekana Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej dla wszystkich kół naukowych na Wydziale Inżynierii Zarządzania. Spotkanie poprowadziła Pani dr Marta Jarocka, prof. PB dotyczyło ono pomocy dzieciom z Ukrainy w ramach zbiórki artykułów szkolnych.


W dniu 22 marca 2022 r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego OBIEŻYŚWIAT – Kamila Głowacka, Natalia Tomaszewska, Wiktoria Zyzało, Natalia Gryniewicz, Przemysław Wyrobek i Adrian Bagiński wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim uczestniczyli w prelekcji z cyklu „Rozmowy o Turystyce”. Tematem spotkania była praca przewodnika. Spotkanie poprowadził Pan Bartosza Talipski – Przewodnik Regionalnego Oddziału PTTK w Białymstoku. Podczas, którego rozmawialiśmy o problematyce związanej z wykonywanym zawodem, została poruszona kwestia oprowadzania grup oraz dowiedzieliśmy się, że praca może stać się pasją, czy też pomóc w odnalezieniu siebie.


W dniu 14 marca 2022r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego OBIEŻYŚWIAT – Kamila Głowacka, Natalia Gryniewicz, Natalia Tomaszewska, Adrian Bagiński i Przemysław Wyrobek wraz z opiekunem koła dr. inż. Romualdem Ziółkowskim na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej mieli okazję podsumować realizację projektu pt.,, Rozszerzenie ofert pobytów turystycznych Ośrodka Wypoczynkowego Dwór Mejera.” Swoją pracę zaprezentowaliśmy przed pracownikami Uczelni: Pani Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia dr Ewie Rollnik-Sadowskiej, Pani Kierownik Katedry Marketingu i Turystyki dr hab. Ewie Glińskiej, prof. PB i Panu Kanclerzowi Politechniki Białostockiej Wojciechowi Konopackiemu. Głównym celem naszych badań i całego spotkania było zwrócenie uwagi na utworzenie jednodniowych pobytów turystycznych (ofertówek) dla Ośrodka Wypoczynkowego Dwór Mejera w Hołnach Mejera. Na spotkaniu poruszyliśmy trzy ważne zagadnienia:

  • ocena dostępności obiektu dla osób z niepełnosprawnościami
  • komercjalizacja produktu turystycznego OW DM
  • perspektywy dalszego rozwoju.

Dnia 10 marca 2022r. członkowie SKN OŚ – Natalia Tomaszewska, Kamila Głowacka, Natalia Gryniewicz i Adrian Bagiński wraz z Panem Wojciechem Grabowski – Prezes Stowarzyszenia Białostocki Klub Kibiców Niepełnosprawnych, udali się do Narwiańskiego Parku Narodowego. Głównym celem wyjazdu naukowego był udział w przygotowaniu eksperckiej opinii na temat audytu dla osób z niepełnosprawnościami. Spotkanie związane było z przygotowaniem wniosku siedziby Narwiańskiego Parku Narodowego do konkursu PFRON-u o dofinansowanie modernizacji obiektu Młynarzówka z perspektywy osób z różnymi ograniczeniami. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Parku: Pan Grzegorz Piekarski- dyrektor NPN wraz z pracownikami Panią Marzenną Bielonko i Panią Martą Tyborowską. Zadaniem koła był współudział w ocenie Pana Wojciecha pod kątem udogodnień dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki temu spotkaniu dowiedzieliśmy się co można poprawić lub zmienić, aby obiekt był lepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.


W dniu 24 lutego 2022 r. przedstawiciele SKN OŚ – Natalia Tomaszewska, Kamila Głowacka i Adrian Bagiński wraz z opiekunem dr. inż. Romualdem Ziółkowskim odwiedzili siedzibę Narwiańskiego Parku Narodowego w celu nawiązania współpracy. Spotkanie poprowadziła pani Marzenna Bielonko – główny specjalista ds. udostępniania Parku, która przedstawiła bogatą ofertę turystyczną NPN skierowaną dla turystów. Zadaniem koła będzie przeprowadzenie audytu dostępności siedziby Parku, zastanowienie się nad wprowadzeniem oznaczeń typu: pisma Brajla, języka migowego czy kontrastów do ekspozycji wystawowej pod kątem udogodnień dla osób z niepełnosprawnością. Dodatkowo koło zajmie się przeprowadzeniem weryfikacji oceny dostępności kładki Śliwno – Waniewo i kładki wśród bagien wraz z rekomendacjami dotyczącymi usprawnień na potrzeby turystyki osób z niepełnosprawnością.


Dnia 22 lutego 2022 r. członkowie SKN OŚ – Natalia Tomaszewska, Kamila Głowacka, Adrian Bagiński i Bartosz Szolc wraz z opiekunem dr. inż. Romualdem Ziółkowskim udali się do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Głównym celem wyjazdu naukowego było zapoznanie się z wyznaczonymi kierunkami współpracy SKN OŚ z Parkiem.  Spotkanie poprowadził pan Grzegorz Wroceński – pracownik i przewodnik BbPN, który zapoznał nas z funkcjonowaniem Parku, wytyczonymi szlakami turystycznymi, ścieżkami dydaktycznymi i obszerną ofertą edukacyjną nawiązującą do bogactw flory i fauny. W trakcie spotkania rozmawialiśmy o zaangażowaniu SKN OŚ na rzecz działań turystycznych, które podejmuje Park. Doszliśmy do wniosku, że naszą pracę skierujemy na dostosowanie propozycji oferowanych przez BbPN takich jak: wystawa wewnętrzna, Kładka, Góra Skobla i „Las w zasięgu ręki” oraz przeprowadzimy audyt dostępności siedziby BbPN, które wspomogą poprawić dostęp do przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami. Skupimy się na potrzebach i przystawaniu infrastruktury turystycznej na rzecz osób z ograniczoną mobilnością.


W dniu 20 stycznia 2022 r. Studenckie Koło Naukowe OBIEŻYŚWIAT zorganizowało kolejną prelekcją pt. “Turystyka bez barier” z cyklu spotkań: “Rozmowy o Turystyce”. Gościem specjalnym był Pan Wojciech Grabowski, Prezes Fundacji IMPULS oraz Stowarzyszenia Białostockiego Klubu Kibiców Niepełnosprawnych. Celem dyskusji było ukazanie tego jak wygląda turystyka osób z niepełnosprawnościami, jakie są ograniczenia oraz jak dostosować infrastrukturę turystyczną do zwiedzania turystycznego. Omówione zostały także bariery i wyzwania pojawiające się przed osobami z niepełnosprawnościami, które w sposób aktywny uczestniczą w turystyce, a które muszą pokonywać pewne przeszkody. W ramach spotkania zostały poruszone główne problemy wynikające z niedostosowania obiektów i ofert turystycznych, które nie zapewniają wystarczającego poziomu dostosowania i dostępności do potrzeb osób z niepełnosprawnością.


21 grudnia 2021 r. SKN OŚ wraz z studentami z III roku wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Biebrzańskim Parku Narodowego I Narwiańskiego Parku Narodowego. Głównym celem wspólnego spotkania było wyznaczenie kierunków współpracy SKN OŚ z parkami. Nasza przyszła współpraca będzie polegała na sprawdzeniu, przeprowadzeniu audytów dostępności ścieżek turystycznych odwiedzanych przez turystów, zbadaniu infrastruktury głównie kładki „Śliwno-Waniewo” oraz szlaków kajakowych w zakresie osób z niepełnosprawnością znajdującej się na ich terenie, zbadania metod zliczania osób odwiedzających park i dokonania oceny przydatności poszczególnych systemów oraz na wykonaniu badań terenowych na obszarach parków.


16 grudnia 2021 r. SKN OŚ zorganizowało prelekcję ,,Szlaki turystyczne Białegostoku” z cyklu „Rozmowy o turystyce”. Spotkanie poprowadził gość specjalny Dyrektor RO PTTK Pani Katarzyna Pierwienis, która zapoznała uczestników ze szlakami turystycznymi w Białymstoku, o ich liczbie, oznakowaniu i dostępności. Uczestnicy spotkania również mogli dowiedzieć się o czynnikach wpływających na podnoszenie atrakcyjności miasta. Również ukazała efekt ostatnich prac RO PTTK i przedsiębiorców jakim jest strona internetowa promująca ścieżki turystyczne znajdujące się na terenie Białegostoku.

Więcej informacji


14 i 15 grudnia 2021 r. członkowie koła aktywnie wzięli udział w wydarzeniu #ChoinkaPB organizowanym przez Biuro Karier i Współpracy wraz z Absolwentami PB oraz przy współpracy z wszystkimi wydziałami Politechniki Białostockiej i kołami naukowymi. W ramach akcji zajmowaliśmy się dekorowaniem kampusu Politechniki Białostockiej przy Wydziale Elektrycznym. Do naszych obowiązków należało m.in. ozdabianie choinki, drzew i namiotu na Sanie Politechniki Białostockiej, które zostały stworzone na tą okazję. W dniu 15 grudnia odbyło się główne wydarzenie. Członkowie udali się na Wydział Elektryczny, aby zawiesić bombkę udekorowaną przez naszego członka koła Natalię Andronik na potrzeby akcji #ChoinkaPB.


3 i 6 grudnia 2021 r. SKN OŚ przyłączyło się do akcji charytatywnej Szlachetna Paczka organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe „LogiSquad”. Celem akcji było pomoc rodzinie znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. Za zebraną kwotę pieniędzy mogliśmy wyposażyć gospodarstwo domowe we wszystkie artykuły, których potrzebowali. Do inicjatywy również włączyła się społeczność akademicka Wydziału Inżynierii Zarządzania.


25 listopada 2021 r. Natalia Andronik, Agnieszka Babilewicz, Kamila Głowacka, Natalia Gryniewicz i Przemysław Wyrobek wzięli udział w wirtualnej konferencji „Festiwal Dzikiej Przyrody” na platformie MS Teams, prowadzonej przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia. Ideą stworzenia wydarzenia było ukazanie efektów ostatnich działań stowarzyszenia, m.in. pokazanie przewodnika turystycznego, prowadzającego po zakątkach doliny Narwi, związaną z przewodnikiem stronę internetową czy też efekty prac terenowych artystów. Członkowie koła uczestniczyli również w wirtualnej wycieczce po miejscach przyrodniczo cennych takich jak: Dolina Górnej Narwi w Polsce, Rezerwatu Biologicznego „Dniepro – Sożski” i Poleskiego Rezerwatu Radiacyjno-Ekologicznego położonych na Białorusi.


18 listopada 2021 r. członkowie koła Natalia Tomaszewska i Adrian Bagiński wzięli udział w wydarzeniu Akademia Biznesu. Organizatorem projektu była Fundacja Imperio we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Nasi członkowie dostali dostęp, pod opieką nauczyciela akademickiego, do oferowanych 17 cykli wykładów i warsztatów. Myślą przewodnią programu było niesienie pomocy w określeniu rozwoju, kierunku i zachęcenie studentów do podejmowania innowacyjnych decyzji w zakresie biznesu. Projekt zakończony został egzaminem, do którego nasi członkowie przystąpili, aby otrzymać certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wydarzeniu.


Dnia 18 listopada 2021 r. członek SKN OŚ Przemysław Wyrobek reprezentował koło podczas VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” w sesji VII: Świat 2050 – wizje i marzenia. Międzynarodowa sesja młodych. Celem przedsięwzięcia była wymiana doświadczeń i poszukiwanie rozwiązań integrujących ideę Europejskiego Zielonego Ładu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju miast oraz ich funkcji społeczno-gospodarczych.  


W środę 27 października 2021 r.  wraz z Władzami Wydziału Inżynierii Zarządzania oraz w piątek (29.10.2021r.) wraz z Jej Magnificencją Rektor Politechniki Białostockiej, Studenckie Koło Naukowe OBIEŻYŚWIAT przeprowadziło inicjatywę sadzenia drzew pod nazwą “Parcela dla zielonego przyjaciela”. Celem akcji było promowanie postaw ekologicznych wśród studentów naszej Uczelni, zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska oraz ukazanie i uświadomienie jak ważne miejsce w naszym ekosystemie zajmują drzewa. 


W dniach 25 – 27 czerwca 2021 r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego ,,OBIEŻYŚWIAT” udali się wraz z SKN LogiSQUAD i SKN Nauk Humanistycznych na warsztaty naukowe kół naukowych Wydziału Inżynierii Zarządzania do Kruklanek zorganizowanych przez SKN OŚ: Kamilę Głowacką, Agnieszkę Babilewicz i Przemysława Wyrobka. 

Głównym celem wyjazdu było nawiązanie współpracy oraz wymiana doświadczeń w funkcjonowaniu kół naukowych na Uczelni. W trakcie warsztatów członkowie SKN OŚ m.in. dokonali analizy turystycznej wybranych obiektów turystycznych oraz przeprowadzili seminarium nt. kształtowania marki turystycznej miast i regionów.

Więcej informacji i zdjęcia


29 maja 2021 r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego „OBIEŻYŚWIAT” – Kamila Głowacka, Agnieszka Babilewicz oraz Natalia Tomaszewska przeprowadziły analizę naukową dotyczącą dostępności szlaków turystycznych (pieszego i rowerowego) znajdujących się w okolicach Wasilkowa oraz sporządziły raport na potrzeby Regionalnego Oddziału PTTK w Białymstoku. W ramach badań została opracowana m.in. dokumentację techniczną stanu oznakowań jak i ich lokalizacji oraz ocena dostępności szlaków dla turystów wraz rekomendacjami dotyczącymi usprawnień.

Więcej informacji i zdjęcia


24 maja 2021 r. SKN OŚ, wraz ze studentami z III roku, udało się do biura RO PTTK w Białymstoku. Głównym celem spotkania było zapoznanie się ze szczegółową działalnością stowarzyszenia oraz pracą organizatora turystyki. Dodatkowo SKN OŚ otrzymało możliwość nawiązania współpracy przy organizacji OWRP- Ogólnopolskiego Wysokokwalifikowanego Rajdu Pieszego.

Więcej informacji i zdjęcia


W dniach 21-23 maja 2021 r. członkowie Koła udali się na wyjazd naukowo – dydaktyczny do Dworu Mejera. Głównym celem badań było sprawdzenie ośrodka wypoczynkowego, jego terenu, okolicy oraz atrakcji turystycznych w pobliżu pod kątem udogodnień i utrudnień dla osób z niepełnosprawnościami. Tego typu działanie podyktowane jest nawiązaniem współpracy SKN OŚ z Fundacją Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych IMPULS w Białymstoku. Kolejnym zadaniem Koła była analiza okolicy oraz sprawdzenie możliwych form spędzania czasu wolnego. Celem tego było przygotowanie ofert aktywności rekreacyjnej dla odwiedzających ośrodek.

Więcej informacji i zdjęcia


Dnia 21 kwietnia 2021 r.  członkowie SKN OŚ zorganizowali wirtualną prelekcję na platformie MS Teams pt. „Wytyczanie i znakowanie szlaków turystycznych”. Spotkanie poprowadził gość specjalny Dyrektor RO PTTK Pani Katarzyna Pierwienis, która zapoznała uczestników z klasyfikacją oznaczeń, ich kolorów oraz z czym się wiążę praca znakarza. 

Więcej informacji i zdjęcia


W dniu 8 kwietnia 2021 r. członkowie SKN OŚ udali się do Fundacji Inicjatyw Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych IMPULS w celu nawiązania współpracy. Spotkanie poprowadził prezes fundacji Pan Wojciech Grabowski, który zapoznał studentów z główną koncepcją oraz działaniami organizacji. Koło planuje działać na rzecz osób z niepełnosprawnością w zakresie turystyki.

Więcej informacji i zdjęcia

× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.