DigiFoF

Celem projektu DIGIFoF jest stworzenie sieci współpracy uczelni wyższych, przedsiębiorstw, instytucji okołobiznesowych na potrzeby rozwoju kompetencji cyfrowych pracowników fabryk przyszłości (Factory of the Future, FoF). Realizacja projektu jest próbą sprostania wyzwaniom związanym z rosnącymi potrzebami przedsiębiorstw w zakresie digitalizacji procesów produkcyjnych i usługowych.

Głównym zadaniem tworzonej sieci współpracy między przemysłem a uczelniami jest opracowanie i wdrożenie jednolitych programów szkoleń odpowiadającym rzeczywistym potrzebom przedsiębiorstw europejskich z zakresu wybranych aspektów Przemysłu 4.0. Nowy system podnoszenia kompetencji bazuje na innowacyjnych materiałach dydaktycznych, nowoczesnych narzędziach ICT oraz studiach przypadku w przemyśle opracowanych przez przedstawicieli przedsiębiorstw.

Kluczową rolę w projekcie pełni sieć innowacyjnych laboratoriów OMILAB4FoF. Ich rolą jest wspieranie kształcenia zarówno studentów uczelni wyższych jak i doskonalenia kompetencji pracowników podlaskich przedsiębiorstw w zakresie aspektów FoF. W Polsce takie laboratorium powstaje na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. W laboratorium OMiLAB4FoF odbywać się będą szkolenia zawodowe oraz kształcenie umiejętności praktycznych w zakresie wieloaspektowego projektowania fabryki przyszłości. Pozwoli to studentom i pracownikom przedsiębiorstw w sposób interdyscyplinarny i zorientowany na potrzeby rynku pracy przygotować się na wyzwania Przemysłu 4.0.

Kluczowymi rezultatami realizacji projektu są:

• DigiFoF Design Competence Network (system wymiany wiedzy i zasobów ludzkich między przemysłem a uczelniami wyższymi);
  • 5 laboratoriów OMiLAB4FoF oraz wspólnej certyfikacji Open Badge dla szkoleń zawodowych;
  • narzędzia projektowe DigiFoF, innowacyjne materiały dydaktyczne i szkoleniowe bazujące na narzędziach ICT oraz studiach przypadku z przemysłu.

Zakłada się, że realizacja projektu w zaproponowanej formule ścisłej współpracy uczeni wyższych, przedsiębiorstw oraz instytucji okołobiznesowych przyczyni się do poprawy kompetencji cyfrowych interesariuszy projektu w zakresie projektowania FoF, prowadząc tym samym do zwiększenia szans studentów i pracowników przedsiębiorstw do sprostania wyzwań zmieniającego się rynku pracy i modelu biznesu.

Projekt jest koordynowany przez Uniwersytet „Lucian Blaga” w Rumunii, a realizowany we współpracy z 15 partnerami z Finlandii, Francji, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii i Włoch. Jest on jest realizowany i finansowany w ramach programu Erasmus+ Akcja 2: Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk – Sojusze na rzecz wiedzy.

Termin realizacji projektu: 1.01.2019 – 31.12.2021.

Wartość projektu blisko 1 mln EUR.

Kierownikiem projektu: dr hab. inż. Arkadiusz Jurczuk (z ramienia Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej)

Strona projektu: https://digifof.eu/

Kontakt: