O metodach Lean, żeby przynosiły prawdziwe zyski

22-12-2023

Rynek idei, koncepcji, metod i technik doskonalenia organizacji jest niezwykle bogaty. Ich autorami są zarówno uczeni, jak i konsultanci oraz menedżerowie z dużą praktyką w zarządzaniu firmami. Proponują oni bardzo różne rozwiązania. Bywa, że niektóre z nich są zbliżone, inne – stoją ze sobą w sprzeczności. Jak zatem, w tym nadmiarze idei, znaleźć rozwiązanie, które nie tylko będzie dostosowane do specyfiki firmy, ale również przyniesie jej trwałe korzyści konkurencyjne oraz ekonomiczne?

Monografia naukowców z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej odpowiada na ten problem. Dostarcza oryginalnego i wartościowego spojrzenia na metody zarządzania operacjami firm, określane jako Lean, które są coraz chętniej stosowane przez przedsiębiorców. Nasi badacze dowodzą, że nie wystarczy wdrożyć Lean w danej firmie. Kluczem do sukcesu i wypracowania trwałych korzyści jest trafne dobranie konkretnych metod.

Autorami wydanej w 2023 roku, nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Białostockiej, publikacji pt. „Zarządzanie strumieniem wartości. Źródło trwałych korzyści w organizacji”, są: dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB, mgr inż. Patrycja Rogowska, dr inż. Elżbieta Krawczyk-Dembicka – pracownicy Katedry Zarządzania Produkcją na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Książka prezentuje ich dotychczasowe osiągnięcia naukowe i aplikacyjne, dotyczące metod i technik wykorzystywanych w zarządzaniu przepływem wartości w systemach produkcyjnych oraz usługowych, z uwzględnieniem fazy przepływu prowadzącego do powstania nowego produktu.

– Podjęliśmy się w tej pracy próby dowiedzenia tezy, że tylko działania doskonalące operacje – które prowadzą do realnej poprawy przepływu wartości – przynoszą trwałe i ważne korzyści firmie. W tym celu przybliżyliśmy pojęcie przepływu wartości w firmie, kluczowego dla naszych rozważań. Wyjaśniając czym jest strumień wartości, można łatwo przejść do kolejnego zagadnienia, które poruszamy w książce, czyli marnotrawstwa, które jest stratą – wyjaśnia dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB.

– Poddajemy ocenie i demonstrujemy sposób wykorzystania nie tylko metod Lean, ale też tzw. Teorii Ograniczeń, która jest związana z wdrażaniem innowacji i coraz częściej jest obiektem zainteresowania biznesu. Ta ostatnia, w dość prosty i sugestywny sposób, stawia problem, co należy usprawnić w firmie i co stanowi ograniczenie jej rozwoju stratą – dodaje dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB.