Marszałek nagrodził wizję Moniki Karskiej, studentki naszego Wydziału

29-08-2019

Lepiej skomunikowane, dbające o ochronę zdrowia oraz przyrody, a także doceniające swoich mieszkańców – tak według młodych ludzi powinno w przyszłości wyglądać Podlasie. 27 sierpnia Urząd Marszałkowski rozstrzygnął konkurs pod hasłem „Moje województwo. Podlaskie 2030” i nagrodził najlepsze prace studentów.

Konkurs polegał na opisaniu przyszłości, a także sposobów i kierunków, w jakich powinno rozwijać się Podlaskie. Startować w nim mogli studenci uczelni wyższych z województwa podlaskiego.

Serdecznie dziękuję za zainteresowanie konkursem i podzielenie się wizją województwa podlaskiego. Traktujemy to jako wnioski do strategii, nad której aktualizacją pracujemy. Jest to o tyle ważne, że będzie dotyczyło Waszej przyszłości. Dlatego Wasza perspektywa była dla nas tak istotna – mówił podczas wtorkowej uroczystości wręczenia nagród Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego

Marszałek zapowiedział, że najlepsze pomysły młodego pokolenia zostaną włączone do dyskusji na temat przyszłości regionu i uwzględnione w pracach nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego – najważniejszego dokumentu kreującego rozwój w Podlaskiem. Warto podkreślić, że zapisy strategii warunkują m.in. wsparcie ze środków unijnych.

Do konkursu zgłoszono 15 prac. Najlepsza okazała się wizja studenta Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Krzysztofa Konona zatytułowana „Remedium dla podlaskiego”, która zakładała m.in. poprawę skomunikowania regionu, ale przed wszystkim wykorzystanie potencjału tkwiącego w białostockich uczelniach. Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę w wysokości 4 tys. złotych. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 2 tys. złotych zdobył Ernest Sakowicz, student Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, którego propozycja zakładała poprawę jakości życia mieszkańców regionu.

Laureatką trzeciego miejsca (nagroda 1 tys. złotych) została Monika Karska, studentka kierunku zarządzanie na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, działaczka Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej i Studenckiego Forum Business Centre Club Region Białystok.

W swojej pracy nt. Ekologiczna Polska „A” odwołała się do rozwoju infrastruktury opartej na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, powszechnemu wykorzystywaniu w gospodarstwach domowych i całych osiedlach biogazowni, instalowaniu pomp ciepła. Zwróciła też uwagę na możliwości rozwoju w dziedzinie produkcji i usług dla samochodów elektrycznych.

Skupiłam się na połączeniu ochrony środowiska naturalnego, które jest niezwykle ważnym zasobem naszego regionu w połączeniu z wykorzystaniem wysokich technologii. Opisałam innowacyjne panele perowskitowe, które mają podobne znaczenie co panele fotowoltaiczne, ale są o wiele bardziej wydajne. To nowinka techniczna. W badaniach nad właściwościami paneli perowskitowych oraz wskazaniu sposobów ich wdrożenia mogą pomóc studenci i naukowcy podlaskich uczelni oraz parki naukowo-technologiczne działające w naszym regionie – mówi Monika Karska i dodaje – Chciałabym, żeby Podlasie stało się liderem w zielonych technologiach i zrównoważonym wykorzystaniu zasobów naturalnych. To sposób na zapewnienie rozwoju naszego regionu, tworzenie nowych miejsc pracy, zatrzymanie tu i przyciągnięcie młodych, wykształconych ludzi.

W konkursie „Moje województwo. Podlaskie 2030” przyznano także wyróżnienia. Otrzymała je praca zespołowa studentów Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku pod tytułem „W innej skórze czyli inteligencja emocjonalna jako kluczowy czynnik rozwijający kapitał ludzki województwa podlaskiego”.

Za przejście do finałowego etapu konkursu upominki otrzymali również obecni na spotkaniu: Eugenia Barkun (Politechnika Białostocka), Marta Koreniecka (Uniwersytet w Białymstoku) oraz Tomasz Czekanowski i Paweł Jankowski (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku).