Marlena Gola Ambasadorką Sportu Białostockiego

19-04-2021
Marlena Gola, studentka logistyki na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, została Ambasadorką Sportu Białostockiego na 2021 rok. Młoda biegaczka poprzez swoje osiągnięcia i udział w zawodach sportowych będzie promować miasto w kraju i za granicą.

– To dla mnie ogromne wyróżnienie, szczególnie że zostałam wybrana spośród wielu utalentowanych sportowców, którzy amatorsko lub profesjonalnie trenują w Białymstoku i regionie. Czuję też odpowiedzialność i chciałabym się jak najlepiej wywiązać ze swoich obowiązków jako Ambasadora Sportu Białostockiego – mówi Marlena Gola.

12 kwietnia 2021 r. oprócz naszej studentki tytuł Ambasadora Sportu Białostockiego z rąk prezydenta Tadeusza Truskolaskiego odebrali: młociarz Wojciech Nowicki, łyżwiarki Natalia i Patrycja Maliszewskie oraz tenisista stołowy Rafał Czuper. Laureaci związani są z białostockimi klubami sportowymi, uprawiają dyscypliny z programu igrzysk olimpijskich oraz zdobyli co najmniej jeden medal w oficjalnych zawodach rangi mistrzowskiej. Wraz z tytułem otrzymali od Miasta wsparcie finansowe (Wojciech Nowicki – 70 tys. zł, Natalia Maliszewska – 40 tys. zł, Patrycja Maliszewska – 20 tys. zł, Marlena Gola – 10 tys. zł i Rafał Czuper – 10 tys. zł).

Marlena Gola jest zawodniczką Klubu Sportowego Podlasie oraz Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Białostockiej. Specjalizuje się w biegach sprinterskich. Zdobyła m.in. halowe mistrzostwo Polski w biegu na 200 m (w 2020 r.), jest też dwukrotną mistrzynią Polski w biegu na 200 m (Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce, 2019 i 2020). Jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski w kategoriach juniorskich i seniorskich, na swoim koncie ma srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski U-23 na 100 i 200 m oraz brązowy medal w sztafecie 4×100 m na Mistrzostwach Europy U23 w Gävle (2019 r.). W maju 2020 r. Marszałek Województwa Podlaskiego przyznał jej tytuł Najlepszego Młodego Sportowca za wyniki sportowe osiągnięte w 2019 roku.

W sezonie 2021 roku Marlena przygotowuje się do życiowego wyzwania – startu na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Na letnich igrzyskach, które zostały przełożone z 2020 roku, wystąpi jako zawodniczka kadry narodowej w sztafecie 4×100. Ma jednak nadzieję, że wypełni też minimum kwalifikacyjne i wystartuje indywidualnie w biegu na 200 metrów.

Najbliższe plany startowe Marleny Gola to udział w Mistrzostwach Świata Sztafet, które w dniach 1-2 maja mają odbyć się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Żeby dobrze przygotować się do tego wyzwania już 19 kwietnia 2021 roku wyjeżdża na zgrupowanie do Karpacza. Kolejne będą Mistrzostwa Polski w Poznaniu (24-26 czerwca 2021 roku), na których Marlena Gola będzie bronić tytułu mistrzyni Polski.