Dr n. med. inż. Jolanta Grażyna Zuzda twórcą wynalazku

24-09-2020
Logotyp Urzędu Patentowego RP

Dr n. med. inż. Jolanta Grażyna Zuzda adiunkt z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, dr inż. Piotr Borkowski adiunkt z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i Katarzyna Stepaniuk – studentka z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej są twórcami wynalazku – urządzenie do ćwiczeń stawów biodrowego człowieka, znajdującego zastosowanie w rehabilitacji i usprawnianiu kończyny dolnej. Wśród znanych rozwiązań nie ma urządzeń pozwalających na ćwiczenie i rehabilitację zarówno czynną jak i bierną stawu biodrowego, realizowanych, w dwóch płaszczyznach oraz z regulowanym zakresem kątowym.

Istotą wynalazku jest urządzenie do usprawniania (ćwiczeń) stawu biodrowego. Dzięki odpowiedniemu połączeniu rury z podnóżkiem możliwy jest obrót podnóżka o 90 stopni, co umożliwia zmianę płaszczyzny ruchu kątowego dźwigni ze strzałkowej na czołową. Urządzenie posiada mechanizm regulacji kątowego położenia dźwigni. Połączenie dźwigni z mechanizmem regulacji kątowej pozwala na realizację izolowanych ruchów w jednej płaszczyźnie, które to ruchy mogą być kontrolowane przez odpowiedni tłumik lub siłownik.