Zarządzanie i inżynieria produkcji – studia magisterskie. Nowy program studiów, ośmiotygodniowe praktyki zawodowe
17-01-2025Program studiów powstał we współpracy z największymi firmami w regionie. Wymiar praktyczny to także ośmiotygodniowe praktyki zawodowe podczas studiów.
Studia magisterskie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej to praktyczne treści połączone z wiedzą techniczną i umiejętnościami menedżerskimi, które mają istotne znaczenie w budowaniu ścieżki kariery zawodowej.
Zaplanowane tylko na trzy semestry zajęcia uczą metod usprawniających procesy produkcyjne, wprowadzania innowacji oraz zarządzania nowoczesnym przedsiębiorstwem. To studia, które przygotowują do roli lidera w przedsiębiorstwie!
Dla kogo są studia magisterskie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji?
Studia są przeznaczone dla absolwentów studiów inżynierskich. Co ważne – magistrem inżynierem zarządzania i inżynierii produkcji Politechniki Białostockiej można zostać w trzy semestry. Tok studiów stacjonarnych umożliwia połączenie nauki z pracą zawodową. Kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji można też studiować niestacjonarnie (zaocznie).
Studia magisterskie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji to naturalna droga absolwentów studiów pierwszego stopnia tego kierunku, ale także możliwość zdobycia nowych kompetencji przez absolwentów innych kierunków studiów technicznych, takich jak mechanika, automatyka i robotyka, logistyka, budownictwo.
– To oferta kompaktowa i co najważniejsze – nieobciążająca studentów. Program studiów został skrócony o 189 godzin zajęć na studiach dziennych! – podkreśla dr inż. Elżbieta Krawczyk-Dembicka z Katedry Zarządzania Produkcją Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.
Jakie praktyczne umiejętności znalazły się w programie studiów magisterskich?
Nowy program kierunku studiów magisterskich zarządzanie i inżynieria produkcji kładzie nacisk na praktyczne zastosowanie wiedzy. Umożliwia studentom zdobycie umiejętności potrzebnych do zarządzania procesami produkcyjnymi w sposób efektywny i nowoczesny.
– W ramach kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji uczymy studentów wszystkiego, co jest ważne w warsztacie kierownika produkcji oraz do wykonania zadań wokół produkcji – przekonuje dr inż. Elżbieta Krawczyk-Dembicka, prowadząca zajęcia ze studentami Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.
To między innymi:
- Lean Manufacturing, czyli odchudzone metody produkcji;
- metoda ciągłego doskonalenia procesu Six Sigma;
- techniki koordynacji pracy i planowania produkcji;
- teoria ograniczeń;
- digitalizacja;
- bezpieczeństwo danych;
- strategia zarządzania projektami i rozwijania zespołów ludzi.
– To wszystko są umiejętności bardzo pożądane przez pracodawców i niezwykle ważne dla rozwoju kariery naszego absolwenta – podkreśla dr inż. Elżbieta Krawczyk-Dembicka.
W zmodernizowanym programie studiów magisterskich na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji znalazły się zagadnienia, które pomagają dostosować się do ciągłych zmian, zachodzących we współczesnej gospodarce światowej.
Na zajęciach z „Analizy danych i podejmowania strategicznych decyzji” studenci nauczą się interpretować dokumentację techniczną, łączyć wiedzę z różnych obszarów i wspierać strategiczny rozwój firmy.
– Nasi absolwenci będą przygotowani do ciągłego doskonalenia się, wprowadzania zmian oraz innowacji, a także do zarządzania transformacjami technologicznymi, które realizują przedsiębiorstwa w celu zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku. Innowacje pozwalają rozwijać gospodarkę, dlatego duża część materiału, która będzie realizowana na studiach, będzie poświęcona tym właśnie zagadnieniom – dodaje dr inż. Patrycja Rogowska z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.