Innowacje społeczne i technologiczne dla wsparcia osób z niepełnosprawnościami
16-12-2024Kolejny projekt z obszaru badań foresightowych realizowany przez Wydział Inżynierii Zarządzania dobiega końca.
10 grudnia 2024 r. zespół badawczy w składzie: dr Alicja Gudanowska, dr Anna Kononiuk, dr Ewa Rollnik-Sadowska, dr Aleksandra Gulc, dr Julia Siderska oraz dr Andrzej Magruk wziął udział w konferencji pt. „Innowacje społeczne i technologiczne Przemysłu Przyszłości dla wsparcia zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami”. Wydarzenie to stanowiło podsumowanie projektu badawczego finansowanego przez PFRON, zatytułowanego: „Perspektywy wdrożenia innowacji społecznych i technologicznych Przemysłu Przyszłości dedykowanych wsparciu zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w polskich przedsiębiorstwach przetwórstwa przemysłowego”, realizowanego przez Politechnikę Białostocką we współpracy z Fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości.”
Głównym celem konferencji było promowanie technologicznych i organizacyjnych rozwiązań sprzyjających zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami oraz prezentowanie nowych trendów i możliwości integracji technologii Przemysłu 4.0 z procesami zatrudnienia. Wydarzenie zgromadziło kluczowych interesariuszy zaangażowanych w rozwój innowacji społecznych i technologicznych, w tym przedstawicieli biznesu, przemysłu, administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz ekspertów z różnych dziedzin.
Konferencję otworzyła i prowadziła dr Anna Pająk, Dyrektor Działu Programów Rozwoju Przemysłu w Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. W pierwszej części wydarzenia, dr Anna Kononiuk i dr Alicja Gudanowska przedstawiły rezultaty ogólnopolskiego badania z wykorzystaniem metody delfickiej. Badanie miało na celu określenie perspektyw rozwoju innowacyjnych rozwiązań społecznych i technologicznych w polskim sektorze produkcyjnym sprzyjających integracji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, a także identyfikację i ocenę czynników sprzyjających oraz barier wdrażania innowacji w badanych przedsiębiorstwach.
Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wystąpień w ramach dwóch paneli dyskusyjnych. Pierwszy panel pt.: „Łączy nas różnorodność! Osoby z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy przyszłości” poprowadził Dariusz Niemiec z Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. W panelu wzięli udział:
- Dominika Wierzbowska – Główny Specjalista ds. Dostępności (MFiPR)
- Andrzej Łosiewicz – z-ca Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (MRPiPS)
- Piotr Krakowiak – p.o. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu (Urząd Pracy w Radomiu)
- Ryszard Nejman – Dyrektor IPH Tarnów
- Andrzej Byszewski – CyberSprawni CyberMocni
Moderatorem drugiego panelu pt. „Dobre praktyki w… praktyce! Innowacje społeczne i technologiczne, które zmieniają świat” była dr Ewa Rollnik-Sadowska.
W panelu wzięli udział:
- Seweryn Partyński – Kierownik ds. Public Relations, ELPLC
- Mateusz Kotnowski – Członek Zarządu Fundacja Aktywizacja
- Sebastian Suchy – Dyrektor ds. Inżynierii Produkcji, DELL Products (Poland)
- Łukasz Kubiak – Kierownik Programu ds. Zatrudniania Osób z Niepełnosprawnościami Manpower
- dr Andrzej Magruk – ekspert ds. Przemysłu 4.0, Wydział Inżynierii Zarządzania, Politechnika Białostocka
Eksperci reprezentujący administrację publiczną, biznes oraz organizacje pozarządowe dyskutowali na temat wsparcia integracji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy oraz kreowania społeczeństwa obywatelskiego. Prelegenci biorący udział w panelu podzielili się również swoim bogatym doświadczeniem w zakresie dobrych praktyk w obszarze zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w polskim sektorze przetwórstwa przemysłowego.
Na zakończenie konferencji dr Anna Kononiuk podsumowała jej przebieg oraz podziękowała wszystkim uczestnikom za obecność, aktywny udział oraz zaangażowanie.
Zespół projektowy ze strony Politechniki Białostockiej tworzą: prof. Joanna Ejdys, dr Alicja Gudanowska, dr Ewa Rollnik-Sadowska, dr Aleksandra Gulc, dr Andrzej Magruk, dr Julia Siderska oraz dr Anna Kononiuk (kierownik projektu). Partnerem projektu jest Fundacja „Platforma Przemysłu Przyszłości”. Projekt jest realizowany w okresie od 23 grudnia 2023 r. do 31 marca 2025 r.”
Podsumowanie wyników prac zostanie opublikowane w monografii pt. 'Perspektywy wdrożenia innowacji społecznych i technologicznych Przemysłu Przyszłości dedykowanych wsparciu zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w polskim przemyśle przetwórczym’, która ukaże się w marcu 2025 roku.