Wizyta w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

25-11-2022

W dniu 23 listopada 2022 roku, studenci II roku kierunku Turystyka i rekreacja, w ramach przedmiotu Geografia turystyczna prowadzonego przez dr Eugenię Panfiluk, odwiedzili mieszczące się w Pałacu Branickich Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Zwiedzanie rozpoczęło się w XVII-wiecznych piwnicach pałacowych, gdzie studenci za pośrednictwem krótkiej wystawy multimedialnej zapoznali się z historią powstania Pałacu Branickich, obecnie będącego najważniejszą wizytówką miasta Białystok. W pomieszczeniu zaadaptowanym na schron przeciwlotniczy, przewodnik przybliżył grupie format zniszczeń, jakie w trakcie II wojny światowej odniósł pałac oraz inne budynki położone w jego sąsiedztwie. W podziemiach budynku studenci mieli również okazję odwiedzić alkierz z zachowaną oryginalną posadzką z czasów sprzed przekształcenia Zamku Wiesiołowskich w Pałac Branickich.

W następnej kolejności, grupa w towarzystwie przewodnika udała się do pomieszczeń reprezentacyjnych. Studenci mogli odwiedzić m.in. reprezentacyjny przedsionek przy głównym wejściu do pałacu, do którego dawniej wstęp miały tylko najważniejsze osobistości; Aulę Magna, pałacową Kaplicę z zachowanymi oryginalnymi ornamentami na suficie oraz sypialnię hetmana Jana Klemensa Branickiego. Zajrzeć można było również do dawnego Gabinetu Królewskiego, gdzie obecnie znajduje się gabinet Rektora UMB.

Ostatnim punktem wizyty było odwiedzenie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji mieszczącego się w prawym skrzydle pałacu. W sali urządzonej na wzór apteki z przełomu XIX i XX wieku przewodnik przybliżył studentom historię i znaczenie aptekarstwa, w tym metody i narzędzia wykorzystywane do wytwarzania lekarstw. Następnie grupa udała się do sali anatomicznej, gdzie znajdowała się kolekcja zanurzonych w formalinie organów, z których każdy charakteryzował się określoną chorobą. Następnie odwiedzono gabinety: stomatologiczny, okulistyczny i laryngologiczny, rentgenowski oraz szpital polowy. W każdym z pomieszczeń obserwować można było dawne wyposażenie i przyrządy, a także wysłuchać ciekawych opowieści przewodnika.

Przechodząc między salami muzeum, studenci dowiedzieli się również, czym charakteryzowały się dawne Ogrody Pałacu Branickich i co odróżnia je od tych, które można zwiedzać obecnie.

Kamila Pragacz

Wizyta w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji