Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki na WIZ PB

11-05-2022

10 maja 2022 r. na naszym Wydziale odbyły się wykłady w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki 2022.

Festiwal Nauki i Sztuki to największa, cykliczna impreza w Polsce północno-wschodniej, która w sposób przystępny i ciekawy zachęca do poznawania nauk ścisłych, technicznych, medycznych, przyrodniczych, humanistycznych i społecznych, a także upowszechnia tematykę i osiągnięcia uczelni białostockich, łomżyńskich i suwalskich.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki 2022 na WYdziale Inżynierii Zarządzania (1)

Cyberbezpieczeństwo a Industry 4.0 – kompetencje przemysłu przyszłości

Wykład z zakresu cyberbezpieczeństwa w zakresie P4.0. Celem wydarzenia było podniesienie świadomości użytkowników internetu (i nie tylko) w zakresie ochrony podawanych danych na różnych profilach w mediach społecznościowych oraz kontach pocztowych. Dr inż. Łukasz Dragun wprowadził uczestników wydarzenia w zagadnienia związane z przeciwdziałaniem utracie tożsamości w sieci.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki 2022 na WYdziale Inżynierii Zarządzania (2)

Skutki gospodarcze wojny na Ukrainie

Wykład na temat aktualnego stanu wiedzy na temat ekonomicznych aspektów inwazji rosyjskiej na Ukrainę przedstawił dr Łukasz Nazarko. Poruszony został wątek sankcji, rynku surowców energetycznych i innych surowców mineralnych, rynku produktów rolnych i żywności, handlu bronią, migracji, kosztów odbudowy.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki 2022 na WYdziale Inżynierii Zarządzania (4)

Przedsiębiorczość akademicka – jak zostać przedsiębiorcą?

Wykład ramowy wprowadzający do tematyki rozpoczynania innowacyjnej działalności gospodarczej połączonej ze współpracą naukową poprowadziła dr Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Aktywność w sferze edukacji biznesu oraz praktyczne wsparcie dla nowych firm powstałych na bazie know-how osób związanych z badaniami naukowymi określa się mianem „przedsiębiorczości akademickiej”. Pojęcie to robi w ostatnich latach karierę na całym świecie – także pod innymi nazwami, m.in. „przedsiębiorczości technologicznej”, „przedsiębiorczości innowacyjnej”, „przedsiębiorczości intelektualnej”, „technostarterów”.

Dla firm powstających przy uczelniach używa się określeń: uczelniane spin-off, campus firmy, firmy profesorskie czy małe formy technologiczne. Przedsiębiorczość akademicka przełamuje schemat myślenia oparty na wyobrażeniu, że prowadzenie własnej firmy i próby komercyjne są sprzeczne z zasadami pracy badawczej, a tym samym niewłaściwe dla przedstawicieli środowiska naukowego.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki 2022 na WYdziale Inżynierii Zarządzania (1)

Fot. T. Trochimczuk