Spotkanie on-line z konsulem Ambasady Stanów Zjednoczonych

05-04-2022
U.S. EMBASSY Poland

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wakacyjnych programów wymiany i pracy w USA skierowanych dla studentów?

Serdecznie zapraszamy na spotkanie on-line z konsulem Ambasady Stanów Zjednoczonych Panem Adamem Brock w dniu 7 kwietnia o godzinie 13:00-14.15, sala 20 KB.

Temat spotkania: „Ask the US Embassy: Summer Work Travel in the USA”.

Link do spotkania

Passcode: 351414

Adam Brock is a Foreign Service Officer posted to the Embassy of the United States in Warsaw since October of 2020. He was staff assistant to Ambassador Georgette Mosbacher and is now working in the consular section.  Before Poland, he was posted in Kingston, Jamaica (2016-2018) and Mexico City (2018-2020). Before joining the State Department Adam worked as an English Language Fellow in Jakarta, Indonesia and as a multimedia producer at Voice of America. He has a BA in Journalism from the University of Montana and an MA in English from Rutgers University. He enjoys travel, hiking, video production and playing music.  He is originally from Washington State.