Rynek pracy w 2040 r.

11-06-2021
BUT Anticipation Workshop Report

W ramach projektu Future laboratories for professional and personal development – FUTURES w kwietniu 2021 r. zrealizowane zostały warsztaty pt. Rynek pracy w 2040 r., których celem była identyfikacja przyszłych potrzeb i luk kompetencyjnych związanych z rynkiem pracy w 2040 roku.

Nad wizją rynku pracy za 20 lat pracowali naukowcy, doktoranci, studenci i uczniowie szkół średnich z województwa podlaskiego. Wirtualne spotkanie online na platformie MS Teams zorganizowali i przeprowadzili pracownicy Wydziału Inżynierii Zarządzania PB:

prof. Joanna Ejdys, dr Alicja Gudanowska, dr Anna Kononiuk, dr Justyna Kozłowska, dr Andrzej Magruk, dr Ewa Rollnik-Sadowska, dr Julia Siderska i mgr Tomasz Trochimczuk.

Warsztaty antycypacyjne składały się z siedmiu faz:

1. Wprowadzenie
  2. Sesja rozgrzewająca: wyobraź sobie, że jest rok 2040. Opisz jeden dzień roboczy
  3. Prezentacja i omówienie 4 scenariuszy
  4. Określenie dla każdego scenariusza: obaw i nadziei związanych z wystąpieniem danego scenariusza, pożądanych kompetencji i kwalifikacji zawodowych5. Wybór jednego scenariusza
  5. Koło przyszłości
  6. Prezentacja zasad projektowania

W praktyce podczas warsztatów zostały zastosowane poniższe zasady projektowe:

• elementy doświadczalne i immersyjne
  • uczenie się poprzez działanie
  • aktywne uczestnictwo
  • uczenie się w grupie i w działaniu
  • krytyczna refleksja
  • znaczenie roli facylitatora
  • promowanie przewidywania przyszłości i przewidywania pojawienia się nowych zjawisk
  • znaczenie bezpiecznego środowiska

Jak będzie wyglądał rynek pracy w roku 2040? Zapraszamy do zapoznania z raportem.

Więcej informacji na stronie internetowej Projektu Futures