Podsumowanie warsztatów pn. Mobility – Innovation – Remote Areas. Stakeholders perspective and best practices

05-05-2021

W dniach 15-16 kwietnia 2021 r. odbyły się na Wydziale Inżynierii Zarządzania warsztaty pn. Mobility – Innovation – Remote Areas. Stakeholders perspective and best practices. Spotkanie było elementem projektu „MARA – Mobility and Accessibility in Rural Areas – New approaches for developing mobility concepts in remote areas”, realizowanego w ramach Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020, priorytet 3. zrównoważony transport. Przedsięwzięcie objęła patronatem dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB – Rektor Politechniki Białostockiej. Z uwagi na trwającą pandemię Covid-19 warsztaty odbyły się w formie online.

Uczestnikami workshopu byli przedstawiciele uczelni i instytucji lokalnych reprezentujący 12 partnerów międzynarodowych, z siedmiu państw członkowskich UE oraz z Norwegii i Rosji, a także przedstawiciele samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych z województwa podlaskiego. Liderem projektu jest Ministerstwo Energii, Infrastruktury i Cyfryzacji Mecklenburg-Vorpommern (The Ministry of Energy, Infrastructure and Digitalization) z Niemiec.

Pierwszy dzień warsztatów, który odbywał się w języku angielskim, stanowił okazję do podsumowania dotychczasowych wyników projektu, a także dyskusji wybiegającej w przyszłość. Przedstawiciele regionów biorących udział w projekcie podsumowali opracowane raporty Regional Action Plans, w których wskazano potrzeby transportowe w regionie, rozbieżności pomiędzy potrzebami a obecnymi rozwiązaniami, a także planowane innowacyjne rozwiązania transportowe. Przedstawiono również główne elementy raportu przygotowywanego przez zespół z Wydziału Inżynierii Zarządzania PB, podsumowujący ukończony pakiet zadań roboczych.

W dalszej części spotkania odbył się panel dyskusyjny pn: Kierunki poprawy mobilności na obszarach odległych zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy ocenili i przedyskutowali istotność siedmiu tez dotyczących przyszłości mobilności na atrakcyjnych turystycznie terenach odległych oraz dokonali oceny czynników sprzyjających lub hamujących realizację tez. Po interesującej dyskusji uczestnicy dokonali ponownej oceny tez, a także wskazali perspektywy czasowe ich realizacji. Zakres tematyczny dotyczył m.in. potencjalnych zmian preferencji podróżnych w konsekwencji pandemii Covid-19, rozwiązań transportowych dostosowanych do ludzi starszych z ograniczoną mobilnością, wprowadzenia zintegrowanych systemów intermodalnych, wykorzystania ekologicznych pojazdów zasilanych elektrycznie lub wodorem, czy też usprawnienia rozwoju infrastruktury transportowej poprzez politykę publiczną intensyfikującą współpracę władz na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym w zakresie planowania transportu. Pierwszy dzień workshopu zakończono dyskusją na temat możliwości kontynuowania międzynarodowej współpracy w przyszłych przedsięwzięciach.

Drugi dzień, zorganizowany wspólnie z polskim partnerem Politechniki Białostockiej – Starostwem Powiatowym z Hajnówki, był dedykowany regionalnym interesariuszom projektu. Uczestniczyli w nim reprezentanci samorządów, turystycznych organizacji pozarządowych, instytucji związanych z ochroną środowiska oraz przedsiębiorcy reprezentujący branże transportową i turystyczną, a także przedstawiciele nauki. W pierwszej części zaprezentowano główne założenia projektu, następnie odbyła się dyskusja z udziałem panelistów – ekspertów w zakresie zrównoważonej turystyki i zrównoważonego transportu. Ostatnim punktem warsztatów była dyskusja nad propozycjami i możliwościami poprawy sytuacji w zakresie mobilności w województwie podlaskim z uwzględnieniem walorów przyrodniczych regionu.

Spotkanie pokazało jak istotna jest wymiana informacji na temat problemów w zakresie mobilności na obszarach oddalonych wszystkich państw basenu Morza Bałtyckiego, a jak kreatywna i twórcza może być współpraca zmierzająca do opracowania i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań będących odpowiedzią na te problemy. Opinie zarówno zagranicznych jak i regionalnych uczestników spotkania były zgodne, co do wagi i konieczności dalszej współpracy w ramach projektu MARA oraz planowanych kolejnych projektów Unii Europejskiej.