Studenci logistyki w finale 5. Uniwersyteckiej Ligi Logistyków!

16-04-2021
Logo Uniwersyteckiej Ligi Logistyków

15 kwietnia 2021 r. odbył się finał 5. Uniwersyteckiej Ligi Logistyków. Finaliści zaprezentowali rozwiązanie zadania konkursowego opracowanego przez Amazon. Tematem przewodnim konkursu było „Wykorzystanie przemysłu 4.0 w łańcuchu dostaw”. Ze 114 zgłoszonych zespołów reprezentujących polskie uczelnie, tylko 10 przeszło do wielkiego finału, z czego 2 składały się ze studentów logistyki naszego Wydziału, członków SKN Logistyki LogiSQUAD. Jeden z zespołów zajął III miejsce!

Zwycięski zespół, w składzie Natalia Strojna, Katarzyna Zalecka i Wojciech Tarasiuk, opracował koncepcję innowacyjnego systemu magazynowego w oparciu o najnowsze technologie przemysłu 4.0. W projekcie zaproponowano zastosowanie m.in. technologii pick by light, RFID oraz sztucznej inteligencji. Proces przepływu towaru opiera się na zastosowaniu plastikowych pojemników, które w myśl zasady „towar do człowieka” służą do transportu produktów – od momentu ich przyjęcia, poprzez kompletację, aż do spakowania zamówienia klienta.

Drugi zespół, reprezentowany przez Michała Śnietkę, Julię Dąbrowską oraz Agnieszkę Pruszyńską, przedstawił pomysł na przemieszczanie towarów względem regału, a regału względem podłogi magazynu. Studenci przeprowadzili symulację całego procesu magazynowania w programie Simul 8.

Uniwersytecka Liga Logistyków jest dwuetapowym konkursem, którego inicjatorem jest Koło Naukowe Logistyki NKL Dialog Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Podczas pierwszego etapu eliminacji, studenci w drużynach dwu lub trzyosobowych, mieli za zadanie odpowiedzieć na 20 pytań zamkniętych wielokrotnego wyboru oraz jedno zadanie opisowo-koncepcyjne. W ramach drugiego etapu konkursu, uczestnicy przez tydzień rozwiązywali problem zaprezentowany przez przedsiębiorstwo Amazon.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!