Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021

serdecznie zapraszają
na transmisję online
uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego 2020/2021,
która odbędzie się 8 października 2020 r. o godz. 12.15.

Wydarzenie będzie na żywo transmitowane za pośrednictwem PLATON TV,
tak by wszyscy zainteresowani mogli w nim uczestniczyć z dowolnego miejsca.
Link do transmisji na kanale YouTube: LINK

W związku z sytuacją epidemiczną oraz z uwagi na wspólne dobro członków społeczności akademickiej tegoroczna uroczystość Inauguracji Roku Akademickiego organizowana jest z zachowaniem zaleceń sanitarnych i ma charakter zamknięty.

Program uroczystości:
  • Hymn Państwowy
  • Wystąpienie JM Rektor dr hab. inż. Marty Kosior-Kazberuk, prof. PB
  • Immatrykulacja studentów i doktorantów
  • Gaude Mater Polonia
  • Wystąpienia przedstawicieli Samorządu Studentów oraz Samorządu Doktorantów
  • Wykład on-line dr. Andu Dukpy, Rektora The Jigme Namgyel Engineering College – Royal University of Bhutan pt. „Education and happiness in the 21st century digital world”
  • Gaudeamus Igitur
Wykład inauguracyjny

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2020/2021 na Politechnice Białostockiej wykład w formie on-line wygłosi dr Andu Dukpa, rektor Jigme Namgyel Engineering College Królewskiego Uniwersytetu w Bhutanie, specjalista w zakresie elektrotechniki.

Jigme Namgyel Engineering College wchodząca w skład Królewskiego Uniwersytetu w Bhutanie to instytucja partnerska Politechniki Białostockiej. Aktywna współpraca między dwoma uczelniami rozwijana jest od 2016 roku. Od tego czasu na Politechnice Białostockiej w ramach programu Erasmus+ studiowało 14 studentów z Bhutanu. W wymianie międzynarodowej uczestniczyli też wykładowcy akademiccy: w Białymstoku gościliśmy 11 pracowników z uczelni z Bhutanu, 6 pracowników z Politechniki miało możliwość odwiedzenia JNEC. Jedna z nauczycielek z JNEC zdobyła dyplom magistra Wydziału Inżynierii Zarządzania PB. W 2017 r. Politechnikę Białostocką odwiedził także rektor Andu Dukpa. Podczas swojego wykładu gościnnego mówił na temat wskaźnika „Szczęście narodowe brutto” wykorzystywanego w Bhutanie do planowania rozwoju społeczno-gospodarczego, a także o jego wpływie na rozwój szkolnictwa wyższego.

Jigme Namgyel Engineering College Królewskiego Uniwersytetu w Bhutanie to uczelnia oferująca kształcenie w dziedzinach inżynieryjnych oraz zarządzania. Jej głównym założeniem jest profesjonalne przygotowanie kadr do wsparcia rozwoju infrastruktury kraju w celu podniesienia jakości życia jego mieszkańców. Od 2011 roku jednostką kieruje dr Andu Dukpa, który położył nacisk na rozwój współpracy międzynarodowej. Uczelnia z Bhutanu jest aktywnym członkiem programu Erasmus+, realizuje też projekty z ośrodkami akademickimi w Kanadzie, Japonii i Nepalu.

Bhutan to niezwykły kraj, położony w Himalajach, między Chinami i Indiami. Liczy tylko 700 tys. mieszkańców. W latach 70-tych ówczesny król Bhutanu wprowadził nowy model ekonomiczny – zastąpił wskaźnik PKB wskaźnikiem Gross National Happiness (GNH) – szczęściem narodowym brutto, służącym do holistycznej oceny życia. Królewski program wprowadził zasady mające pomóc w osiągnięciu równości społecznej i wzrostu poczucia życiowej satysfakcji wśród obywateli. Objął m.in. darmową edukację i opiekę zdrowotną, brak zgody na rozwój gospodarczy kosztem zasobów naturalnych i miejscowej kultury. Królewska koncepcja zrównoważonego rozwoju, czyli narodowego szczęścia brutto, stała się przedmiotem analiz najlepszych ekonomistów i wywiera wpływ na międzynarodową politykę.

Msze akademickie

Zapraszamy społeczność akademicką Politechniki Białostockiej do udziału w mszach akademickich z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego.

• Parafia prawosławna św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku oraz Duszpasterstwo Akademickie Diecezji Białostocko-Gdańskiej serdecznie zapraszają na nabożeństwo w intencji studentów, wykładowców i pracowników szkół wyższych Białegostoku 6 października o godz. 17.00 w cerkwi katedralnej św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku (ul. Lipowa 15).
  • Duszpasterstwo Akademickie w Białymstoku serdecznie zaprasza studentów, nauczycieli akademickich oraz pracowników administracji wszystkich białostockich uczelni na wspólną modlitwę w intencji studentów, wykładowców i pracowników uczelni podczas mszy świętej sprawowanej w niedzielę 18 października o godz. 19.30 w Archikatedrze Białostockiej.