Spotkanie partnerów projektu MARA – Mobility and Accessibility in Rural Areas

14-09-2020
Uczestnicy spotkania partnerów projektu MARA (Mobility and Accessibility in Rural Areas) w Sali Rady Wydziału Inżynierii Zarządzania

W dniach 8-9 września 2020 r. odbyło się spotkanie partnerów projektu MARA (Mobility and Accessibility in Rural Areas), realizowanego w ramach programu Interreg Baltic Sea Region. Spotkanie odbyło się w formie online i uczestniczyli w nim przedstawiciele dziewięciu państw – należący do projektu oraz reprezentanci projektów MAMBA i RUMOBIL. Zespół z Politechniki Białostockiej, liczący 13 osób brał czynny udział w spotkaniu, prezentując wyniki swoich badań oraz biorąc udział w dyskusji.

Pierwszego dnia nasi pracownicy spotkali się w sali Rady Wydziału Inżynierii Zarządzania, by móc na bieżąco naradzać się i podejmować wspólne decyzje. Na wstępie spotkania koordynator projektu dr Krzysztof Stepaniuk i dr hab. Elżbieta Szymańska, prof. PB, przedstawili partnerom koncepcję raportu końcowego podsumowującego jeden z czterech pakietów roboczych (Work Package 2), który koordynuje nasza uczelnia. Następnie dr Urszula Ryciuk zaprezentowała plan działania (Action Plan), wokół którego toczyła się żywa dyskusja na forum internetowym z udziałem obecnych na sali dr hab. Zofii Kołoszko-Chomentowskiej, dr Haliny Kiryluk i dr Eugenii Panfiluk. Nad całością czuwała pani dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania – dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB.

Drugiego dnia obrad 9 września 2020 r. można było wziąć w nich udział korzystając z domowych komputerów. Dr Katarzyna Kuźmicz przedstawiła propozycję i założenia dotyczące organizacji workshopu, który ma się odbyć w Białymstoku w kwietniu przyszłego roku. Natomiast prof. Zofia Kołoszko-Chomentowska omówiła studium przypadku Powiatu Hajnówka z podkreśleniem problemów mobilności i proponowanych rozwiązań w tym zakresie. Brała też udział, wraz z koordynatorką projektu z ramienia PB, w licznych dyskusjach odbywających się podczas całego dwudniowego spotkania.

Należy uznać, że obrady były owocne, gdyż podczas nich dokonano podsumowania dotychczasowych działań (partnerzy przedstawili liczne, barwnie ilustrowane prezentacje oraz mapy) oraz wytyczono kierunki działań na najbliższe miesiące. Trzeba podkreślić, że MARA Interreg BSR to jeden z większych projektów międzynarodowych, w których Politechnika Białostocka znalazła się wśród głównych partnerów i jest koordynatorem znacznej części zadań. Projekt rozpoczął się w styczniu 2019 roku i ma potrwać do czerwca 2021, dając jego uczestnikom możliwość nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń.