Projekt PB nominowany do EU Regiostars Award 2020

15-06-2020

Projekt LT-PL CooPlatform realizowany na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej w latach 2017-2019 został nominowany do nagrody EU Regiostars Award 2020. Można go wesprzeć naszymi głosami. Plebiscyt odbywa się na stronie: regiostarsawards.eu Projekt z Politechniki startuje w kategorii „Inclusive growth Skills & Education for a digital Europe” (Umiejętności i edukacja na rzecz rozwoju cyfrowego w Europie). Należy go odszukać na liście i zagłosować poprzez kliknięcie na serduszko. Zachęcamy do oddania głosu już dziś!

Pełna nazwa projektu brzmi „LT – PL Cooperation Platform supporting newly established business and promoting entrepreneurship”. Przedsięwzięcie o wartości ponad 410 tys. euro było realizowane dzięki wsparciu z Programu Interreg V-A Litwa-Polska.

W realizację projektu było zaangażowanych sześciu partnerów: Kaunas University of Technology (Litwa) – jako lider, Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, Suwalski Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód oraz Alytus College (Litwa), Administracja okręgu Tauragė (Litwa) i Kowieńska Izba Przemysłowo-Handlowa (Litwa).

Celem projektu było wspieranie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży i studentów oraz zapewnienie im sprawnego przejścia od etapu teoretyka do biznesmena-praktyka. W efekcie realizacji projektu osiągnięto wiele istotnych wskaźników:

• nawiązano partnerskie relacje pomiędzy ekspertami z różnych instytucji: szkolnictwa wyższego, nauki, biznesu,
  • stworzono platformę współpracy online o nazwie istartup.eu,
  • zorganizowano warsztaty i szkolenia z zakresu przedsiębiorczości prowadzone przez ekspertów ze świata biznesu, webinaria mające na celu indywidualne doradztwo w zakresie rozwoju działalności gospodarczej, a także konkursy na najlepszą ideę biznesową dla zespołów reprezentujących studenckie koła naukowe.

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem projektu było zorganizowanie międzynarodowej konferencji „International entrepreneurship trainings with workshops”, która odbyła się dniach 30 listopada – 1 grudnia 2017 r. na Wydziale Inżynierii Zarządzania PB. Uczestnikami prezentacji i warsztatów byli studenci oraz młodzi przedsiębiorcy zainteresowani problematyką startupów, potrzebujący wsparcia merytorycznego w rozwijaniu swoich idei biznesowych. Prelegentami konferencji byli trenerzy biznesu: Andrzej Kuśmierz i Michał Korba.

Ze wszystkich form wsparcia oferowanych w ramach LT-PL CooPlatform skorzystało ponad 200 studentów WIZ PB oraz podobna grupa studentów z Litwy. Efektem projektu są także dwa podręczniki z zakresu przedsiębiorczości opracowane w trzech wersjach językowych: polskiej, litewskiej i angielskiej, udostępnione na stronie: istartup.eu/pl/home-pl

Projekt LT-PL CooPlatform okazał się takim sukcesem, że zaangażowany w jego realizację zespół pracowników WIZ PB wspólnie z Kaunas University of Technology otrzymał środki na jego kontynuację. W czerwcu 2020 roku na Politechnice Białostockiej rozpoczęła się realizacja projektu pt. Acceleration of Business Support Ecosystem, także finansowanego z programu Interreg Polska Litwa.

LT – PL Cooperation Platform supporting newly established business and promoting entrepreneurship (Polsko - Litewska platforma współpracy wspierająca nowe firmy i promująca przedsiębiorczość)
Wartość projektu: 410 286,88 euro
Wartość dotacji z Programu Interreg V-A Litwa-Polska ERDF: 348 743,83 euro (85%)
Termin realizacji:  1.02.2017-30.07.2018.
Zespół projektowy z WIZ PB: dr hab. Ewa Glińska, prof. PB – koordynator projektu, prof. dr hab. inż. Joanna Ejdys, dr inż. Joanna Godlewska, dr Marta Jarocka, dr Urszula Kobylińska, mgr Ewelina Tomaszewska.
Strona projektu:
istartup.eu/pl/home-pl facebook.com/CooPlatform