Szkoła Letnia Logistyki w Chinach – port w Ningbo, chińskie pierożki, algorytmy w grafie, turniej tenisa stołowego, las bambusowy

12-07-2019

W minionych dniach mieliśmy okazję wysłuchać wykładów Profesora Hao Wang dotyczących łańcuchów dostaw w logistyce oraz ich doskonalenia. Profesor przybliżył nam między innymi podstawy teorii grafów oraz wybrane algorytmy poszukiwania najkrótszych ścieżek w grafie. Rozwiązywaliśmy również proste zadania w tym zakresie. W ramach zajęć praktycznych mieliśmy przyjemność uczestniczyć także w wizycie studyjnej w jednym z Ningbo Container Terminal. Spotkanie poprowadził Pan Wiliam Pang – Dyrektor Generalny oddziału Hutchison Port Holdings Limited w Ningbo. Wysłuchaliśmy prezentacji przygotowanej przez pracowników przedsiębiorstwa oraz mogliśmy podziwiać port w całej okazałości z ostatniego piętra części biurowej terminali. Następnie z bliska przyglądaliśmy się jak wygląda codzienna praca portu oraz w jaki sposób rozładowywane są kontenery.

W ramach programu związanego z poznawaniem kultury mogliśmy przygotować tradycyjne chińskie pierożki. Rozegraliśmy także wraz ze studentami NIT towarzyski turniej tenisa stołowego. Zostaliśmy podzieleni na sześć polsko-chińskich zespołów i w pierwszej turze rozgrywaliśmy mecze w systemie każdy z każdym. Do drugiej tury i walki o podium przeszły trzy najlepsze drużyny. Po zaciętym finałowym pojedynku pierwsze miejsce dla swojej drużyny wywalczył Patryk Malinowski. Został on również jednogłośnie wybrany najlepszym zawodnikiem rozgrywek. Na pamiątkę otrzymaliśmy dyplomy uczestnictwa. Turniej był świetną okazją do odbycia treningu w miłej atmosferze i lepszego poznania naszych chińskich kolegów.

Udaliśmy się także na zwiedzanie jednej z buddyjskich świątyń, gdzie po relaksującym spacerze przez las bambusowy dotarliśmy na miejsce i wysłuchaliśmy ciekawych informacji związanych ze znaczeniem symboliki świątyń buddyjskich. Jedna z nich dotyczyła strażnika, który znajduje się tuż za Buddą. Jeżeli ma on miecz skierowany do dołu, trzymając go obiema rękoma oznacza to, że świątynia nie jest zbyt bogata i należy się w niej pomodlić i wrócić do domu. Jeżeli miecz leży w poziomie w obu rozwartych dłoniach strażnika, oznacza to, że możemy zostać ugoszczeni na jedną dobę. Miecz trzymany nad głową strażnika oznacza z kolei, że świątynia jest bogata i można w niej zostać nawet do trzech dni modląc się i żyjąc na jej terenie.

Kolejne zajęcia i doświadczenia wciąż przed nami!

Szkoła Letnia sfinansowana jest ze środków projektu Nawa.