Delegacja Zhejiang University Ningbo Institute of Technology

10-05-2019

Nasze dotychczasowe osiągnięcia w wymianie akademickiej i pracy naukowej motywują nas do jeszcze szerszej i głębszej współpracy. Jednocześnie, chcemy być przykładem i inicjatorem partnerstwa naszych przedsiębiorstw i władz regionalnych – to główna konkluzja z rozmów, które odbyły się 8 maja w ramach wizyty delegacji Zhejiang University Ningbo Institute of Technology (Chiny) na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.

Pięcioosobowej delegacji przewodził rektor ZJUNIT, prof. Zhang Xianmin w asyście prorektora ds. akademickich i współpracy międzynarodowej, prof. Mei Lehe. W skład delegacji weszli również: prof. Wang Xiaolu – dziekan Szkoły Języków Obcych, prof. Wu Fei – dziekan Szkoły Mediów i Wzornictwa oraz pan Wang Gaohe – dyrektor biura współpracy międzynarodowej. Na spotkaniu, oprócz kadry WIZ, obecni byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego – pani Joanna Skorulska i pan Piotr Szutkiewicz, a także chińscy studenci programu LogMan2 – pani Tang Jieqing i pan Cai Chengjia.

Spotkanie na WIZ otworzyła Dziekan, prof. Joanna Ejdys. Przywitała gości i wręczyła im okolicznościowe upominki. Następnie głos zabrali rektor ZJUNIT, prof. Zhang Xianmin oraz prof. Wang Xiaolu, którzy przedstawili różnorodne formy współpracy polsko-chińskiej realizowanej przez ZJUNIT. Po prezentacji chińskich gości nastąpiła seria prezentacji przybliżających gościom nasz region, Wydział, Międzynarodowy Polski i Środkowo-Wschodnioeuropejski Instytut Logistyki i Nauki o Usługach oraz opisujących doświadczenia chińskich studentów ze studiów na WIZ. Głos zabierali kolejno: pan Piotr Szutkiewicz, prof. Joanna Ejdys, dr Katarzyna Kuźmicz, dr hab. Katarzyna Czerewacz-Filipowicz oraz Tang Jieqing i Cai Chengjia. Ostatnim punktem spotkania było nakreślenie przez dra Łukasza Nazarko kierunków dalszego rozwoju Instytutu i współpracy między naszymi uczelniami.

Po wizycie na WIZ delegacja udała się na spotkanie z Marszałkiem Województwa Podlaskiego, panem Arturem Kosickim. Marszałek, witając gości, podzielił się aspiracją, aby udaną współpracę na poziomie uczelni z Białegostoku i Ningbo przenieść również na poziom władz regionalnych i na płaszczyznę biznesową. Wyraził gotowość do wizyty w Ningbo oraz zaprosił delegację ZJUNIT na wrześniowy Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku. Spotkanie z Marszałkiem zakończyła krótka wizyta w ogrodach Pałacu Branickich.

Więcej informacji o wizycie: Politechnika Białostocka, Wrota Podlasia