Przekładnia w kołach wózka dla osób niepełnosprawnych – wynalazek naszego dyplomanta i jego promotora

22-01-2019

Nasza Uczelnia otrzymała właśnie prawa ochrony zarówno do wynalazku jak i wzoru użytkowego na przekładnię w kołach wózka inwalidzkiego wraz z system sterowania tą przekładnią. Wynalazek powstał podczas pisania pracy dyplomowej inżynierskiej Pana Tomasza Marciniaka na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji pod opieką promotora dr hab. inż. Wiesława Urbana, prof. PB. Obaj Panowie są współautorami wynalazku i wzoru użytkowego.

Jest to bardzo praktyczne opracowanie, które może znacznie podnieść komfort jazdy na wózku osobom niepełnosprawnym. Wynalazek polega na zastosowaniu oryginalnego mechanizmu przełożenia napędu, podobnego do stosowanego w tzw. przekładniach planetarnych, w obu kołach wózka. Zainstalowane przełożenie sprawia, że osoba niepełnosprawna niewielkim wysiłkiem jest w stanie nadać dużą prędkość dla wózka, mechanizm zapewnia pełne sterowanie wózkiem. Ponadto opracowano oryginalny, zapewniający synchronizację, sposób zmiany biegów przekładni – co podlega ochronie jako wzór użytkowy.

Bardzo cieszymy się z takich prac dyplomowych, które powstają na naszym Wydziale. Gratujemy naszemu (już) absolwentowi i jego opiekunowi!

Wynalazek: Przekładnia w piastach kół ręcznego wózka inwalidzkiego wraz ze sterowaniem zmianą przełożeń, UP RP P.418920

Wzór użytkowy: Urządzenie sterujące zmianą przełożeń kół ręcznego wózka inwalidzkiego, UP RP W.125894