XIX Podlaskie Forum Ekonomistów

07-12-2018

W dniu 7 grudnia 2018 r. na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej odbyło się XIX Podlaskie Forum Ekonomistów. Otwierając konferencję Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Białymstoku dr Anna Dyhdalewicz przedstawiła uczestników, wśród nich, Rektora Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr. hab. Roberta Ciborowskiego. Dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania dr hab. inż. Joanna Ejdys, prof. PB witając gości życzyła owocnych obrad dotyczących podnoszenia jakości życia na terenie obszarów wiejskich. Prezes PTE Odział w Białymstoku dr hab. Ewa Gruszewska prof. UwB przypomniała, że głównym celem Forum jest wymiana myśli i doświadczeń między pracownikami naukowymi wyższych uczelni województwa, przedsiębiorstwami i politykami w zakresie ważnych i aktualnych problemów społeczno-gospodarczych kraju i regionu oraz integracja środowiska podlaskich ekonomistów.

Podczas konferencji ogłoszono wyniki konkursu na najlepsza pracę magisterską i licencjacką obronioną w 2018 roku w obszarze „Gospodarka oparta na wiedzy”.

Laureatami zostały:

– mgr Paulina Murawska absolwentka Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku,

autorka pracy „Kapitał intelektualny i jego pomiar na podstawie fabryki mebli Forte”, promotor

dr hab. Grażyna Michalczuk prof. UwB,

– Joanna Ściuba absolwentka studiów licencjackich na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki

Białostockiej, autorka pracy „Gospodarka oparta na wiedzy a gospodarka turystyczna na podstawie

województwa podlaskiego”, promotor dr hab. Elżbieta Szymańska prof. PB.

Pierwsza prelekcja dr hab. Zofii Kołoszko-Chomentowskiej obfitowała w bardzo dużo cennych informacji dotyczących rolniczego biznesu. Według danych statystycznych 93% Polski stanowią obszary wiejskie, na których żyje 40% ludności. Przedstawiając wiele danych związanych z rolnictwem  i formami jego finansowania dr hab. Zofia Kołoszko-Chomentowska zwróciła uwagę na fakt, że gospodarstwa rolne mają istotny wpływ na inne gałęzie gospodarki. Jest to bardzo dobrze widoczne w województwie podlaskim. Z kolei przedstawiciel Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski w swoim wystąpieniu przedstawił dane dotyczące wykorzystania środków unijnych na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w województwie podlaskim. Stwierdził, że rolnicy naszego regionu potrafią skutecznie korzystać z funduszy UE i jesteśmy w tym działaniu w krajowej czołówce.