„Nowy globalny porządek. Nowy globalny bałagan” – wykład dr Henryki Bochniarz

04-12-2018

„Nowy globalny porządek. Nowy globalny bałagan” to temat wykładu, który przeprowadziła Pani dr Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan w dniu 3 grudnia 2018 roku w auli Wydziału Inżynierii Zarządzania PB. Podczas spotkania, w którym uczestniczyło około 150 osób, były dyskutowane istotne kwestie dotyczące obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej na świecie oraz potencjalne skutki w odniesieniu także do sytuacji w Polsce. Nasz kraj, choć nie jest duży, to wszelkie zachodzące zmiany, nawet te bardzo daleko od nas, mają i będą miały wpływ na naszą rzeczywistość.

W gospodarce światowej w ciągu ostatnich 37 lat znacznie zmienił się podział światowego PKB. Radykalnie wzrósł udział Chin i Indii. W ostatnim roku w Chinach nastąpił największy na świecie wzrost aplikacji o ochronę patentową, co może świadczyć o coraz wyższym poziomie innowacyjności tej gospodarki.

Analizując sytuację w krajach Unii Europejskiej na pierwszy plan wysuwa się Brexit. W ocenie dr Henryki Bochniarz Wielka Brytania na „rozwodzie” z Unią na pewno dużo straci gospodarczo. Przykładowo,  na potrzeby dobrze funkcjonującego angielskiego przemysłu motoryzacyjnego w krajach członkowskich powstaje aż 79 % komponentów. Trudno przewidzieć liczbę i zakres problemów po Brexicie w tym przemyśle.  Wczytując się uważnie w treść porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską można stwierdzić, że właściwie nic konkretnego nie uzgodniono. Włosi z kolei mają problemy z emigrantami. Francuzi swoją frustrację związaną z rozwarstwieniem społecznym wyładowują na ulicy. W Europie trudno mówić o uporządkowanej sytuacji – mówiła dr Bochniarz.

Patrząc na globalną gospodarkę trzeba stwierdzić, że decyzje prezydenta Trumpa spowodowały duże zamieszanie w handlu – podkreśliła dr Bochniarz. Dotyczyły one wypowiedzianych umów, sankcji i regulacji handlowych, zwłaszcza między USA i Chinami. Ameryka może w tej sytuacji więcej stracić niż Chiny. Bałagan polityczno-handlowy na świecie spowodował, że UE stała się bardziej aktywna. Według dr Henryki Bochniarz UE musi na nowo zdefiniować swoją rolę w światowej gospodarce i polityce. Tylko silna współpraca gospodarcza i polityczna, zapewnią UE stabilną pozycję w rywalizacji ze światowymi potęgami. Jednocześnie tylko stabilne osadzenie Polski w silnej UE i przygotowanie się na przyjęcie wspólnej waluty pozwoli nam bezpiecznie się rozwijać. Pozostanie na peryferiach Unii oznaczać będzie dla Polski niepewność i niestabilność gospodarczą oraz polityczną.

Na zakończenie spotkania dr Henryka Bochniarz wskazała obszary i dziedziny życia społeczno-gospodarczego, które mają wpływ na porządek na świecie. Demografia, rynek pracy, klimat i środowisko, cyfryzacja, automatyzacja i sztuczna inteligencja. Zwróciła się również bezpośrednio do studentów zachęcając ich do przedsiębiorczości, która jest cechą narodową Polaków. Zachęciła także, aby włączyli się w aktywne kształtowanie przyszłego rynku pracy, zdając sobie sprawę, że wiele zawodów dostępnych dzisiaj, za kilka lat zniknie i będą pojawiać się zupełnie nowe.

Krzysztof Połubiński