Projekt „Mobility and Accesibility in Rural Areas”

06-11-2018

Uprzejmie informujemy, że Politechnika Białostocka będzie głównym partnerem w realizacji międzynarodowego projektu z Programu Interreg Baltic Sea. W przygotowanie projektu MARA (Mobility and Accesibility in Rural Areas), zaangażowany był Zespół z Wydziału Inżynierii Zarządzania, z Katedry Gospodarki Turystycznej,  pod kierownictwem dr hab. Elżbiety Szymańskiej prof. PB w następującym składzie: dr Agnieszka Baran, dr inż. Halina Kiryluk, dr Eugenia Panfiluk oraz studentka Eliza Ostaszewska.

Opiekę ekspercką nad pracami sprawował dr hab. Wiesław Urban prof. PB, który uczestniczył też w negocjacjach prowadzonych w Berlinie w listopadzie 2017 r. W projekcie uczestniczy 12 partnerów z 9 krajów, a liderem jest Ministerstwo Energetyki, Dygitalizacji i Infrastruktury z Niemiec (Mecklengurg-Vorpommern).

Tematem wiodącym ma być zrównoważony transport i ruch turystyczny na obszarach peryferyjnych państw basenu Morza Bałtyckiego. Realizacja projektu ma potrwać 2,5 roku, budżet przeznaczony na realizację zadań wynosi ponad 2,3 mln Euro, przy czym na naszą uczelnię przypada 190 tys. Euro. Projekt przyczyni się nie tylko do pogłębienia wiedzy i współpracy jego uczestników, ale także do podniesienia mobilności mieszkańców i turystów w naszym regionie.