Rozpoczęła się Międzynarodowa Letnia Szkoła Logistyki

05-07-2018

Już po raz czwarty na Politechnice Białostockiej odbywa się Międzynarodowa Letnia Szkoła Logistyki. Wydział Inżynierii Zarządzania gości 27 studentów oraz dwóch nauczycieli z Chin.

Letnie Szkoły Logistyki – dla chińskich studentów w Polsce i dla polskich studentów w Chinach – organizują Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej oraz Zhejiang University Ningbo lnstitute of Technology. Tegoroczna odbywa się w dniach 2-15 lipca. W uroczystości inauguracji Szkoły, we środę 4 lipca, udział wzięli goście z Chin, Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, władze Wydziału Inżynierii Zarządzania, koordynatorzy i wykładowcy WIZ. Był także występ zespołu z białostockiej DanceOFFni.

Do tej pory z takiej formy kształcenia skorzystało ponad 100 studentów Politechniki Białostockiej i partnerskiej uczelni chińskiej. Szkoły letnie to nie tylko spotkania z wysokiej klasy specjalistami, ale też okazja do poznania kultury, historii i przyrody kraju gospodarzy.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji letniej szkoły jest Nowy Jedwabny Szlak.

To inicjatywa, która faktycznie się rozwija. W ramach Nowego Jedwabnego Szlaku ustanawia się coraz więcej połączeń. Przedsiębiorstw z państw znajdujących się na tym szlaku czynią duże wysiłki, żeby zaistnieć na rynku chińskim czy w krajach przyległych do korytarza – mówi koordynatorka Międzynarodowej Szkoły Letniej Logistyki dr Katarzyna Anna Kuźmicz. Nie chodzi przecież tylko o to, żeby połączyć Chiny z Europą, ale także, by usprawnić ruch towarów między krajami leżącymi na tym szlaku. Dużo się w tym temacie dzieje i chcielibyśmy, aby nasi studenci również byli do tego przygotowani. Wierzę, że ta możliwość spotkania się z inną kulturą, którą mamy podczas szkoły letniej, jest dla nich bardzo dobra, bo otwiera ich na przyszłość. Widzimy to, że studenci, których wysłaliśmy do Chin na szkołę letnią chętniej angażują się w inne przedsięwzięcia, które my oferujemy – a tego jest na naszym wydziale bardzo dużo – dodaje. Dr Kuźmicz jest jednocześnie zastępcą Dyrektora ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą Międzynarodowego Chińskiego i Środkowo-Wschodnioeuropejskiego Instytutu Logistyki i Nauki o Usługach – instytucji, która powstała na Wydziale Inżynierii Zarządzania w 2016 roku i która koncentruje się na rozwijaniu badań m.in. z zakresu zarządzania logistycznego, globalnych łańcuchów dostaw i prognozowania gospodarczego.

Studenci z Chin biorą udział w wykładach, ćwiczeniach, wizytach studyjnych w przedsiębiorstwach (m.in. SaMASZ, Browar Dojlidy, AC, Mlekowita), warsztatach kulinarnych i wycieczkach. Zwiedzą Białystok, odwiedzą też  Białowieżę, Supraśl i Kruszyniany.

Warto dodać, równocześnie na Wydziale Inżynierii Zarządzania odbywają się zajęcia dla osób studiujących w języku angielskim. Słuchaczami studiów drugiego stopnia na kierunkach zarządzanie oraz logistyka w ramach projektu LogMan 2 są studenci z Kirgistanu, Kazachstanu, Butanu, Ukrainy, Białorusi, Algierii, Indii, Ghany, Chin i Polski.

Tego lata jest na naszym Wydziale bardzo międzynarodowo. W związku z tym nasi chińscy goście będą mieli możliwość wymiany kulturowej nie tylko z polskimi studentami, ale też ze studentami z rożnych krajów. Myślę, że będą mogli nauczyć się przede wszystkim współpracy – bo wiadomo, że inżynier musi umieć współpracować. Wszyscy uczestnicy naszych letnich zajęć są w jakimś kontekście powiązani z Nowym Jedwabnym Szlakiem, więc każdy będzie miał okazję przygotować się merytorycznie, ale też znaleźć tematy do przyszłych badań, do współpracy czy pomysłu na biznes  – mówi Dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania dr hab. inż. Joanna Ejdys, prof. nzw.

W przyszłym roku akademickim na zajęcia Międzynarodowej Letniej Szkoły Logistyki wyjedzie do Chin grupa 30 studentów Wydziału Inżynierii Zarządzania PB.

Organizację Międzynarodowej Letniej Szkoły Logistyki wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Reportaż z inauguracji Międzynarodowej Letniej Szkoły Logistyki w głównym wydaniu Obiektywu w TVP3 Białystok