Turystyka na obszarze pograniczna – konferencja studencka

22-05-2018

Turystyka na obszarze pogranicza Polski i Białorusi – możliwości i perspektywy rozwoju – pod takim tytułem odbyła się na Wydziale Inżynierii Zarządzania PB w dniach 8-9 maja 2018 r. międzynarodowa studencka konferencja naukowa. Organizatorem konferencji była Katedra Gospodarki Turystycznej, we współpracy ze studentami Koła Naukowego „Turysta”. Uczestnikami byli studenci kierunków turystycznych reprezentujący Politechnikę Białostocką i Grodzieński Państwowy Uniwersytet imienia Janki Kupały.

Pomysł zorganizowania naukowej imprezy wynikał z potrzeby dyskusji dotyczącej rozwijającego się transgranicznego ruchu turystycznego oraz ze współczesnych trendów w rozwoju turystyki na pograniczu polsko-białoruskim. W ostatnich latach współpraca w tym zakresie pomiędzy Polską i Białorusią znacznie się zacieśniła, został przyjęty program wspólnych działań dotyczących transgranicznych produktów turystycznych, otwarto nowe przejście graniczne na Kanale Augustowskim, zrealizowano kilka wspólnych projektów w dziedzinie agroturystyki, etno-turystyki i turystyki aktywnej.

Pierwszy dzień wypełniły prezentacje przygotowane przez studentów oraz dyskusja naukowa, zwieńczona warsztatami. W referatach studenci PB i studenci zagraniczni kładli nacisk na istotne dla regionu zagadnienia: funkcjonowanie szlaków turystycznych i turystyki etnicznej; turystyka religijna i agroturystyka; perspektywy turystyki na kanale; imprezy kulturalne i dziedzictwo kulturowe w działalności turystycznej i inne. Członkowie koła naukowego „Turysta” przedstawili przegląd najbardziej atrakcyjnych światowych innowacji w turystyce. Naukową debatą podczas konferencji kierował prof. Henryk Sasinowski z Katedry Gospodarki Turystycznej WIZ PB i dr. Sviatlana Slovik z Katedry Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego Grodzieńskiego Uniwersytetu, która była organizatorką wizyty grodzieńskich studentów w Białymstoku. Obrady i dyskusja były prowadzone w czterech językach: polskim, rosyjskim, białoruskim i angielskim. Referaty studentów zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym „Akademia Zarządzania”. Drugiego dnia odbyła się sesja wyjazdowa zagranicznych uczestników konferencji do atrakcyjnych destynacji turystycznych województwa podlaskiego – Supraśla i Augustowa.

Pierwsza studencka międzynarodowa konferencja zorganizowana na Wydziale Inżynierii Zarządzania pokazała wielki potencjał i zaangażowanie studentów z obu krajów. Młodzi ludzie zaprezentowali oryginalne koncepcje i projekty naukowe. Wydarzenie stworzyło możliwość wymiany poglądów o obecnym stanie i przyszłości turystyki na pograniczu polsko-białoruskim.

МЕЖДУНАРОДНАЯ СТУДЕНЧЕСКАЯ НАУЧНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ (68 KB)