Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju dla Politechniki Białostockiej

11-04-2018

Politechnika Białostocka została laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018 przyznawanej pod patronatem Prezes Urzędu patentowego RP dr Alicji Adamczak.Uczelnia otrzymała to ogólnopolskie wyróżnienie w kategorii “Innowacyjne rozwiązania przyszłości na uczelni” za realizację projektu GoSmart – Interreg Baltic Sea Region 2014-2020.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju przyznawana jest najbardziej innowacyjnym projektom realizowanym w ramach programów unijnych i krajowych przez placówki naukowe, instytucje i firmy zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową. Nagradzane przedsięwzięcia, rozwiązania czy inwestycje prowadzić powinny do zrównoważonego, inteligentnego rozwoju kraju. Wśród laureatów poprzednich edycji byli m.in. Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki (w kategorii “Człowiek Roku”) i PGNiG Obrót Detaliczny za efektywne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań energetycznych.

Projekt GoSmart, którego liderem jest Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, połączy badania naukowe z praktycznymi wdrożeniami. Jego celem jest zbudowanie trwałej sieci współpracy, która będzie wsparciem umiędzynarodowienia oraz innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw z państw bałtyckich. Sieć obejmie instytucje ze sfery biznesu, administracji i nauki z siedmiu krajów regionu Morza Bałtyckiego: Polski, Finlandii, Danii, Niemiec, Estonii, Litwy i Łotwy.

Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej jest jedyną instytucją naukową w projekcie GoSmart. Wspierają go tacy partnerzy jak: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, a także region Vidzeme z Łotwy, miasto Valga z Estonii, Litewskie Centrum Innowacji z Wilna, Kouvola Innovation Ltd. z Finlandii, Hamburg Institute of International Economics z Niemiec oraz Business Aabenraa z Danii. Działania zaplanowane w projekcie rozpisano na trzy lata, do końca 2020 r. Wartość projektu to 1,76 mln euro, z czego 1,38 mln euro to dofinansowanie z Programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego.

O projekcie GoSmart pisaliśmy na stronie www.pb.edu.pl
Strona projektu na profilu społecznościowym: https://www.facebook.com/GoSmartBSRPL/

Gala wręczenia Certyfikatów Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018 odbędzie się 19 października 2018 r. podczas Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju 3.0 w Uniejowie (irforum.pl).