Koło Naukowe Wynalazczości i Racjonalizacji

Opiekun: dr hab. inż. Jerzy Jaroszewicz, prof. nzw.
j.jaroszewicz [at] pb.edu.pl,
85 746 98 24

Studenckie koło naukowe „Wynalazczości i Racjonalizacji” działające przy Katedrze Zarządzania Produkcją działa już od 2014. Działania, jakie realizowane są w kole obejmują swoim zakresem zagadnienia związane z Inżynierią Produkcji jak i Zarządzaniem Produkcją. W swoich pracach pragniemy odnosić się do aktualnych problemów związanych z produkcją oraz szukać nowych sposobów ich rozwiązywania. Koło podejmuje tematykę konstrukcyjną i technologiczną proponowaną przez przedsiębiorstwo SaMASZ sp. z o. o. Białystok. Tematyka obejmuje stosowanie innowacyjnych metod wytwarzania oraz organizacji produkcji. Współpraca koła z przedsiębiorstwem SaMASZ przyniosła wiele rozwiązań które są stosowane produkcji, związane między innymi z wdrażaniem Lean Manufactoring. Cały czas pragniemy poszerzać naszą wiedze teoretyczną, aby móc później przełożyć ją w działaniach praktycznych.

Przewodnicząca
Karolina Sosna

Działalność

W swojej działalności Studenckie Koło Naukowe „Wynalazczości i Racjonalizacji” skutecznie realizowało swoje założenia, czego skutkiem są liczne opracowania naukowe. Wśród nich można wymienić:

1. Opublikowanie publikacji pt.” Zastosowanie diagramu Gantt’a i wykresu Ishikawy do skrócenia czasu przezbrojenia /smed/ prasy korbowej 500t przy produkcji  dysków oraz ślizgów do kosiarki SaMASZ”,  J. Jaroszewicz, K. Daniluk, J. Stolarski, po pozytywnej recenzji.
  2. Opublikowanie publikacji pt:” Pewne aspekty badania pokryć antykorozyjnych elementów maszyn na przykładzie przedsiębiorstwa produkcyjnego SaMASZBiałystok” J. Jaroszewicz, K. Krystosiak, K. Sosna, A. Mikutowicz.
  3. Przygotowanie publikacji pt: ”Opis przypadku stosowania termicznej metody prostowania wałów kosiarek bijakowych w przedsiębiorstwie SaMASZ Białystok” J.Jaroszewicz, J.Stolarski, A.Szymonik.
  4. Udział w IV Ogólnopolskiej sesji studentów kół naukowych (X uczelniana) oraz zaprezentowanie podczas sesji pracy i wyników badań pt. „Innowacyjne technologie zabezpieczeń elementów maszyn rolniczych przed korozją w przedsiębiorstwie SaMASZ” . Sosna, A. Mikutowicz.
  5. Przygotowanie publikacji pt. „Innowacje materiałowe, technologiczne i konstrukcyjne elementów w produkcji maszyn rolniczych na przykładzie przedsiębiorstwa produkcyjnego SaMASZ Sp.z.o.o” J.Jaroszewicz, K.Sosna, A.Mikutowicz, J.Stolarski.
  6. Udział w konferencji „Komercjalizacja badań – wyzwania dla młodych naukowców”. K.Sosna, A.Mikutowicz.
  7. Złożenie wniosku do Urzędu Patentowego RP o udzielenie patentu na wynalazek „Konstrukcja układu wydechowego z regulowaną długością komory rezonatora”, nr rejestracji w Urzędzie Patentowym RP -P45821.

Aktualności

Aktualnie nasi członkowie realizują wiele istotnych zagadnień związanych z zarządzaniem produkcją. Są to m.in.:

1. Przygotowanie publikacji pt. „Opis przypadku stosowania termicznej metody prostowania wałów kosiarek bijakowych w przedsiębiorstwie SaMASZ Białystok”
  2. Przygotowanie publikacji pt. „Krajka – ocena spełnienia kryteriów dyrektywy maszynowej”
  3. Przygotowanie publikacji pt. „Innowacyjne zabezpieczenia przed korozją – komora solna”