LOT nagrodził najlepsze prace dyplomowe o lotnictwie

22-04-2021

Prace poświęcone modelowi biznesowemu firmy, optymalizacji tras samolotów pod kątem zużycia paliwa czy rozwojowi przewozów cargo – to przykłady wyróżnień w konkursie PLL LOT na najlepszą pracę dyplomową z zakresu lotnictwa pasażerskiego oraz transportu cargo. Konkurs LOT-u zainspirował dyskusję na temat przyszłości całego sektora lotniczego w Polsce.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 14 kwietnia 2021.  Do partnerstwa merytorycznego, a także kapituły konkursowej zaproszono wybitnych przedstawicieli kadry naukowej, specjalizujących się w problematyce lotniczej z 11 najważniejszych uczelni w kraju, w tym: Politechniki Białostockiej, Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Poznańskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego czy Politechniki Rzeszowskiej. Przyznali oni cztery nagrody główne i taką sama liczbę wyróżnień.

„Pierwsza edycja konkursu pokazała, jak duży potencjał mają młodzi ludzie stojący u progu kariery zawodowej i jak chętnie podejmują się zgłębienia tajników tak szerokiej, złożonej, nowoczesnej i dynamicznie zmieniającej się branży jaką jest lotnictwo” – mówi Michał Fijoł, członek zarządu ds. handlowych Polskich Linii Lotniczych LOT.

Konkurs był skierowany do absolwentów wszystkich uczelni studiów I i II stopnia w Polsce, którzy obronili prace dyplomowe w roku akademickim 2019/2020. W rywalizacji udział wzięło 96 prac– 54 rozpraw magisterskich oraz 42 prace inżynierskie i licencjackie.  Prace napłynęły z 35 czołowych uczelni w kraju, najwięcej ze Szkoły Głównej Handlowej – (11 prac), z Uniwersytetu Warszawskiego – (9), Politechniki Rzeszowskiej – (6), Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – (5), Uniwersytetu Jagiellońskiego – (4), Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie – (4), Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – (4), Politechniki Poznańskiej – (4).

„W konkursie wyłonione zostały prace wyróżniające się oryginalnością tematu, jakością przeprowadzonych badań i analizy uzyskanych danych, samodzielnością i jakością wniosków oraz przydatnością dla rozwoju biznesu lotniczego. Niewątpliwie będą inspiracją do poszukiwania nowych tematów oraz innowacyjnych rozwiązań z zakresu lotnictwa – mówi przewodnicząca kapituły prof. Elżbieta Szymańska z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.

Więcej informacji na stronie internetowej