International Conference on Collaborative Innovation Development (CID)

05-03-2019

Bialystok University of Technology is pleased to announce the International Conference on Collaborative Innovation Development (CID) mainly with external, but also with internal stakeholders in organisations of both types: commercial and public ones. The conference co-organizer is Foundation for the Development of the Bialystok University of Technology.

Although the thematic scope of the conference is devoted mainly to marketing perspective with the focus on phenomena such as: relationships, networks, interactions, collaborative tools and practices, communication, value co-creation, the conference has a multidisciplinary character, as CID can be approached also from other than marketing perspectives, e.g.: R&D project management, open innovation, innovation management, and organizational change management.

The aim of the conference is to exchange knowledge among participants and get more insights into the issue of Collaborative Innovation Development from different theoretical perspectives and also from management practice point of view. The conference will place great emphasis on the scientific discussion on conference participants’ presented works, towards development of extended abstracts into full papers, intended for submission to the quality journals. Keynote speakers, some other conference participants and members of the Scientific Board are experienced in publishing in high quality journals and would share their expertise to support improvement of presented research works.

More information: